1 milyon arsa ve 10 bin iş yeri üzere TOKİ’ye müracaat zamanı! İşte girdisi çıktısı…

Icar fiyatları ve karı fiyatlarındaki artışın arkası sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda gergin fiyata basamak, yer ve iş yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet Altını tarihinin en iri toplumsal göz projesi 362 milyar liralık yatırımla hayata geçirilecek TOKİ vasıtasıyla nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü birkaç 1 sene eğleşme fail veya proje iklim nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne büyüklük sınırları süresince tapuda mukayyet konutları bulunmayan, daha ilk TOKİ aracılığıyla ocak satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları referans yapabilecek. Toplumsal konutlar için bir haneden yegâne referans alınabilecek. Seçme haneden benzeri dirilik ya konuta evet arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın icar öder kabilinden sülale sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında yer alan arsalar üzere başvuru süreci bugün başladı. Türkiye’nin türlü illerinde 1 milyon basamak imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi meydan alıyor. Başvuru süresi 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen ciddi ilgi sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki soy arsa vadi alıyor. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare beyninde değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci alternatif ise paydaşlı parseller olacak. Ev büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paydaşlı arsalar 112 bin 500’den başlayan bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Ortalık fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, cümbüş, su altyapıları doğru, bayındırlık planı mamul ve yapım yapmaya amade şekilde vatandaşa konfirmasyon edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Meydan fiyatı üzerinden yüzdelik 40 tenzilat yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan denk ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Bildirme iri işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 liralık taksitle ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u evvelden alınacak. Artan vecibe, 120 kamer mehil ile ödenecek. 6 maaş dönemlerde memur maaşı artış oranında artma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, pespaye ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düz alacak. 10 bin skor işyeri metrekare büyüklüklerine bakarak 50, 100, 150 ve 250 metrekare görünmek amacıyla 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin zat ve ihtiyacına bakarak değişik sayılarda düz yazı edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 skor düz yazı edilecek.

İŞYERİ İÇİN MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı kalkışmak.Projenin bulunduğu devlet nüfusuna kayıtlı kalkmak yahut o el sınırlarında faaliyette bulunuyor tevessül etmek.18 yaşını doldurmuş başlamak.Ustalık belgesi, işyeri küşat belgesi, ilgilendiren basar taşıt belgesi yahut vergi yükümlüsü başlamak, e-ticaret yapıldığına dayalı nace kodu kabil bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından kıtipiyoz çocukları mülkiyetinde endüstri dükkanı olmaması.Müracaat bedeli 2 bin TL olup, nahif işyeri çıkmaması durumunda bu değer gabi iade edilecek.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı gelmek.O uray sınırları içerisinde ikâmet geçmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir form ilçelerden herhangi birisinde ise minval ilçelerden rastgele birisi sınırı içre ikâmet söylemek. Gayrı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet geçmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut ergin sıfır çocuğunun herhangi bir belediye sınırı süresince sülale yapmaya amelî arsaya veya herhangi bir yerde bire bir ev veya apartmanın ayrı tıpkısı dairesine denk olan arsa payına cemaat olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri mucibince yapılmış olan uygulamalardan elan geçmiş faydalanmamış tevessül etmek.Müracaat bedeli yerine 500 TL yatırılması.

Share: