1 yıldır bulunamayan Iraklı Sally davasında kanı verildi

Eskişehir’üstelik 1 yılı çok süredir selen alınamayan ecnebi uyruklu Sally Büyük Challab Aldatma-Abood’u öldürüp parçalara bölerek gübür kutusuna attığı argüman edilen Amjed Mohsin Mohammed’in yargılandığı davada temel hakkındaki mütalaasını açıklanan müddeiumumi, sanığın ‘canavarca hisle veya ezinç çektirerek bile bile öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Eskişehir’de yabancı uyruklu Sally Ulu Challab Aldatma-Abbood’un kaybolmasıyla ilişik İl Inanma Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen sormaca çerçevesinde olayın şüphelilerinden Amjed Mohsin Mohammed, Kırklareli üzerinden Bulgaristan’a kaçmaya çalışırken yakalanmıştı. İl Itimat Müdürlüğü Düzenlilik Şubesi Gasp ve Cinayet Kesim Amirliği ekipleri olayla ilişik 10 bin saatlik düzenlilik kamerası görüntülerini izledi. Görüntülerde Sally’nin 2 Eylül 2021 tarihinde saat 15.30 sıralarında nahoş Amjed Mohsin Mohammed’in evine antre yaptıktan sonraları evden çıkışının olmadığı anlaşılırken, şüphelinin farklı kıyafetlerle tekraren dışarı çıktığı ve elindeki çöp poşetlerini değişik gübür kutularına attığı tayin edilmişti. Ölçülü sormaca çerçevesinde kaka Amjed Mohsin Mohammed’e arkalama ettikleri tespit edilen kardeşi Asaad Mohsin Mohammed, onun arkadaşı Ammeer Muttashar Mahmood ve Sarhan Shihbab Ahmed üstelik tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Arkalama ettikleri öne sürülen şüpheliler Mahmood ve Ahmed ise elan sonra adli taharri neredeyse serbest bırakıldı.

Eskişehir 1. Çetin Ukubet Mahkemesinde görülen davanın 5’inci celsesinde tutuklu sanık Amjed Mohsin Mohammed ve tutuksuz sanık Asaad Mohsin Mohammed duruşma salonunda amade bulundu. Tutuksuz sanıklar Ammeer Muttashar Mahmood duruşmaya katılmadı. Hakkında yakalama emri kâin sanık Hassan Yüksek Assi Hıyanet-Faisal ise henüz yakalanamadı. Duruşmaya Sally Yüksek Challab Hıyanet-Abood’un yakınları ile canip avukatları katıldı.

Cinayet sanığına ağırlaştırılmış müebbet talebi

İddia makamı davaya ilgili ana hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada sanık Amjed Mohsin Mohammed’in ‘canavarca hisle veya ezinç çektirerek bile bile öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması irade edildi. Sanıklar Ammeer Muttashar Mahmood, Sarhan Shihab Ahmed ve Asaad Mohsin Mohammed hakkında ise ‘suçluyu kayırma’ suçundan 6 aydan 5 yıla kadar cezaevi cezası istendi. Mütalaada, Türk Ceza Kanunu’nun 59’uncu maddesi mucibince ecnebi tabiiyetli olan sanıkların dam cezasına mahküm edilmesi halinde cezalarının infazının ardından sınır dışı işlemleriyle ilişik olarak durumun İçişleri Bakanlığı’na bildirilmesi istek edildi. Antrparantez için yakalama emri bulunan maznun Hassan Mualla Assi Desise-Faisal hakkındaki dosyanın tefrik (terk) edilmesine karar verilmesi istendi.

“Torba dedikleri molekül cesetse ego idamı üstelik kabul ederim”

Mütalaaya cebin beyanda mevcut sanık Amjed Mohsin Mohammed suçlamayı reddederek, “Ben banko benzeri eylemde bulunmadım. Tanrı şahit ego suçsuzum. Ben o aktarılma 2 poşet kapik maması koydum. Poşet dedikleri şey cesetse ben idamı dahi kabul ederim. 2 modül siftinlik parçaydı. Ego suçsuzum, 14 aydır birlikte tutukluyum. Benim 3 kıta çocuğum var, cinayetle tek alakam namevcut. Ego zenginim, doktorum, 5 çevirici biliyorum. Bu tıpkı iftiradır zira benim param var. Tümce benim katil olmamı istiyor, nedenini bilmiyorum. Ben birlikte üzgünüm, bu kız nerede? Onun ailesiyle benim tek problemim namevcut” dedi.

Ara kararını açıklanan murafaa heyeti, maznun Amjed Mohsin Mohammed’in mevkufiyet halinin devamına; tutuksuz sanıklar Asaad Mohsin Mohammed, Sarhan Shihab Ahmed ve Ameer Muttashar Mahmood hakkında sunulan ev dışına yokuş yasağı şeklindeki adli arama tedbirlerinin devamına ve sanık Hassan Ali Assi Şike-Faisal için düzenlenen yakalama emrinin infazının beklenmesine karar vererek duruşmayı gelecek ayrımsız tarihe erteledi. – ESKİŞEHİR

Share: