13 bin kilometredeki 2000 emsal ‘Şahini’ne gözü kadar bakıyor

Elazığ’bile galericilik yapan aynı yurttaş, fabrikadan çıktığı kabil orijinalliğini esirgeyici 13 bin kilometredeki 2000 model otomobiline gözü kabilinden bakıyor. Aracına ayar biçemeyen yurttaş, aracını değme sabah temizliyor.

Elazığ’da yaşayan Uca Hıdır Hür, tıpkı arkadaşının 2000 yılında aldığı ve garajında esirgeme ettiği 13 bin kilometredeki Atmaca İE kabil uzlaştırıcı satın aldı. Aldığı otomobili kilometre yazmasın diye fosforlu ile galerisine getiren Mutlak, otomobile gözü üzere bakmaya başladı. 22 yıldır trafiğe çıkartılmayan otomobil fabrikadan önceki çıktığı kadar dururken, mütebeddil parçası olmamasıyla bile özen çekiyor. Galeride eksantrik araçlarının olduğunu fakat sadece buna önem verdiğini aktaran Uca Hıdır Bağımsız, “Temas sabah temizliğini yapıyoruz. Araçta türap olmasını istemiyoruz. Fiyatta anlaşacağımız rakamlar olursa birlikte satacağız” dedi.

“Üstünde türap olması dahi bizi tasalı ediyor”

Aracın 2000 menent İE serisi olduğunu tamlayan Bağımsız, “Araca bu zamana kadar on paralık tombul takılmamıştır. Kilometresi 13 bindedir. 2000 yılında tıpkısı vatandaş bu aracı alarak garajında sıyanet etmiş. Hemen bakımları için dışarı çıkarmış. Taharri zamanı geciktirmeden yaptırmış. Çokça fazla bakir. Biz uzlaştırıcı bulunduğu sınırlanmış garajdan gidip teyit aldık. Yağ ve su bakımlarını yaptık. Şu anda aracın değme sıkıntısı bulunmayan. Elhak aracımızda boya ve değişeni bulunmayan. Kilometresi 13 binde, bu aracın emsali Türkiye’de namevcut. Galerimizde gayrı araçlarımız kalıntı olsa de çokça eke değil. Fakat bu şalter saf olmalıdır. Gelişigüzel sabah geldiğimizde aracımızı temizliyoruz. Bu araca gözümüz kadar bakıyoruz. Üzerinde benzeri toz olması de bizi erinçsiz ediyor. Böyle ayrımsız kurgu insanın eline niteliksiz geçmez” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: