15 yaşında şehit düşen Eren’in hikayesi ağlattı

Akdeniz Belediyesince, Mersin Ulus Bahçesinin kenar etabında vazıh havada kombinasyon edilen ‘Kesişme: İyi ki varsın Aziz’ filmi, bini aşkın vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Elan 15 yaşındayken teröristler eliyle şehit edilen Ermiş Bülbül’ün hayat hikayesi, meydanı dolduran vatandaşları ağlattı.

Akdeniz Belediyesinin anadan görme ayan albeni film gösterimi, Trabzon Maçka’da 11 Ağustos 2017 yılında, evlerden erzak koparmak isteyen teröristlerce martir edilen 15 yaşındaki Aziz Bülbül ile Eren’i müzaheret etmek isterken 41 kurşunla martir edilen Açıkgöz Astsubay Mümessil Başçavuş Ferhat Gedik’in hayat hikayesini anlatan ‘Kesişme: İyi ki varsın Ermiş’ filmi ile sürdü.

Gösterim öncesi vatandaşlar ulus bahçesini esasen doldurdu

Kültür ve Içtimai İşler Müdürlüğü vasıtasıyla, Budun Bahçesi kıran etabında, engelsiz havada kurulan perdede gösterilen filmin başlamasını heyecanla bekleyen ve duygularını dile getiren vatandaşlar, böylesi özel ve anlamlı aynı filmin gösterimi üzere Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a teşekkürname ettiler, bu nev etkinliklerin devam etmesini istediler. Kimi vatandaşlar ise daha önce filmi sinemada izlediğini fakat yıldızlı havada ilk defa izleyeceğini dile getirdi.

Başbuğ Gültak, vatandaşlara seslenme etti

Filmin gösterimi öncesi meydanı dolduran vatandaşlara seslenme fail Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, Türkiye’nin genişlik pir ve yeryüzü balaban Kavim Bahçelerinden birinde, bodur müddet önceki ‘Bergen’ filminin gösteriminin yapıldığını ve 5 bini çok insanın etkinliğe katıldığını ifade etti. Millet Bahçesi, Çay ve Hazar mahalleleri kentsel dönüşüm projelerini anlatan Başkan Gültak, fon de edilemez bakım ve projeleri hayata kattıklarını söyledi, kentte barış, el birliği ve huzuru baştan üretim ettiklerinin altını çizdi. Gültak, eylül kocaoğlan sonunda 3’üncüsü düzenlenecek Karaduvar Balık Festivali’ne birlikte cemi Mersinlileri davet etti.

“Çok şükür bizim büyük tıpkısı cumhuriyetimiz var”

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde kazanılan 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını benzeri öğün henüz kutlayan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bakın Suriye’de 12 yıldır savaşı bitirmiyorlar. Yetmedi demin Ukrayna’yı karıştırdılar. Eğer benzeri devletiniz, toprağınız yoksa can adına tek gücünüz dahi yoktur.

İlle bile izzet. Çok şükür bizim balaban bir cumhuriyetimiz var. Haddinden Fazla şükür bu coğrafyada sulh, bağlılık ve görk dağıtıyor. Bağımlı tığ bu cumhuriyeti mahdut elde etmedik. Yıllardır PKK terör örgütü denilen soysuz, güç bire bir örgütle uğraşıyoruz. DHKPC, FETÖ, İŞİD kabilinden bir nice terör örgütü var. Amma bunların süresince Türkiye’ye bildirme çokça musallat olan, binlerce gencimizi hayatının baharında martir eden yavaş PKK terör örgütü. 30 Ağustos’u, Gazi Mustafa Kemal’i unutmadığımız kabilinden PKK’yı, FETÖ’yü ve ülkemizi cüda etmek talip terör örgütlerini unutmayacağız, unutturmayacağız.”

“Cumhuriyetimiz ve vatanımız, şehitlerimizle bugünlere geldi”

Muazzez Bülbül’ün daha 15 yaşında iken 5 sene geçmiş teröristlerce şehit edildiğini hatırlatan Gültak, “Halis, çocuklar, elan 15 yaşında. Amma yüreğinde anca ayrımsız ülke vatan sevgisi var ki, erzak arakçı PKK’lı teröristleri görünce güvenlik güçlerine veri vermeye gidiyor. O’nu yüklenmek isteyen komutanımız Ferhat Gedik, üzerine çullanıyor. Caniler 41 mermi sıkıyor. İkisini dahi şehit ediyorlar. İşte cumhuriyetimiz ve vatanımız, bu şehitlerimiz ve gazilerimiz ile bugüne büyüklüğünde geldi. O nedenle bütün bunları unutturmayacağız” diye konuştu.

“Eren’in adını tıpkısı parka vermemizi engel olmak istediler”

Komutan Gültak, Huzurkent’te belediyeye ilgili bire bir parka ‘İyi ki varsın Aziz; Muazzez Bülbül’ adını yüklemek amacıyla harekete geçtiklerini üstelik hatırlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Belediye meclisimizde, SELIM Tümen ve MHP’li Cumhur İttifakı ‘evet’ oyu verdi. Ama birileri ‘hayır’ dedi. Muazzez; mevki aşkıyla martir olurken, birileri Muazzez’in isminin bir parka verilmesini hazmedemedi. Hangi günlere kaldık. Birileri, hepimizin kuma değeri olan İstiklal Marşını okumuyor. ‘Okumak zorunda değilim’ diyerek bildiri veriyor. Ne günlere kaldık. Gazi Mustafa Kemal ve zırh arkadaşlarını, milletin kalbinde değme zaman kahramanlığıyla hatırlanacak olan Eren’i, Ferhat komutanımızı ve onlar kabil şehit olan birçok gençlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Zira unutursak, sonumuz Suriye kabil, Ukrayna kabil olur.”

Gözyaşlarını tutamadılar

Başbuğ Gültak’ın konuşmasından sonradan Mersin Millet Bahçesini dolduran değme yaştan yurttaş, Eren Bülbül ve O’nu korumaya çalışırken martir olan Gedikli Mümessil Astsubay Başçavuş Ferhat Yetersizlik’in hanay hikayesini anlatan ‘Kesişme: İyi ki varsın Muazzez’ filmini belirtik havada hep gelişigüzel izledi. Duygu dolu filmden etkilenen birçok vatandaşın gözyaşlarını tutamadığı görüldü. – MERSİN

Share: