16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın iptila edilenleri Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve iş yeri başvurularına ilgili iptila edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilişkin iptila edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını fasletmek, ülkemizi henüz ileriye sarmak, gençlerimize çok daha fena hâlde yarınlar bırakabilmek üzere çalıştık, çalışmaya birlikte devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla alay malay tedbir zincirindeki bozulmalar, toptan ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle artan maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları birlikte birlikte getirdi. Nezaret olarak, TOKİ eliyle “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Soru: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç referans oldu?

“İlk Evim” içtimai bölük projesi kapsamında e-Ululuk ile Tarım Bankası ve Umum Bank üzerinden 10 Ekim 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, muktezi evrakı bildirme fail 4,5 milyon vatandaşımızın dahi başvuru süreçleri tamamlandı. Müracaat süreci 31 Teşrinievvel’bile tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ekim tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Son Teşrin tarihinde sona erecek.

Soru: Basamak amaçlı yer sayısı hangi kadar olacak?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin yerine planlanan ev gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde bölük arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene mabeyin kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi belli olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde dahi etaplar halinde kamu arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Soru: Göz arsalarının illere göre dağılımı nasıl olacak?

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız ev arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon ev gayeli arsamızın bazı illerdeki dağılımı ise şöyle: “Ev gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’bile, 25 bini Kayseri’de, 30 bini Diyarbakır’de, 28 bini Eskişehir’de, 26 bini 700 Van’de, 23 bini Antalya’da.”

Istifham: Toplumsal hane başvurusu fail vatandaşlar basamak arsasına da başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem da konut gayeli arsaya referans yapabilir. Seçme ikisinin dahi kurasına katılabilir. Şayet ikisi ansız çıkarsa birini tercih edebilecek.

“Vacip destekleri istisnasız gelişigüzel vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Bölük arsası kayran vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk defa vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, sülale yapmaya hazır arsa alternatifiyle düşük sağlık grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kişi evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, ortalık fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı düzlük vatandaşımız, burada belirlenen projeye akıllıca şekilde ve belirlenen müddet zarfında kişi evini yapabilecek. Lüzumlu beceri ve hukuki destekleri, Bakanlık adına, TOKİ olarak istisnasız temas vatandaşımıza sunacağız. Lüp düz yazı sürecinde doğruluk sahiplerine mimari ve mühendislik desteği da verilecek. Ayrıca, tekrar birlikte parsellerde türe sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda de temas çeşit proje desteğini verecek. Yalnız arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma amade ayla getirip doğruluk sahibi vatandaşlarımızın görüntü ettikleri evi yapabilmeleri adına muktezi ustalık bindi de sağlanıyor.

Soru: Yanında ve mutlak bölük arsalarının detayları nelerdir?

Ad Çekme ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan sunma çok brüt 150 metrekare göz yapmaya yarar müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta omuz omuza parseller bulunuyor. Beraberinde parsellerde türe sahipleri ekseriyet sağlar ve düz yazı üstüne müzaheret irade ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda bindi olacak. Bu parsellerde binalar mesnet pozitif 4 cellat, 5 imansız geçmeyecek. Mutlak parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilir. Bu yıl meyan kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi belli olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Konut arsalarında ödemeler hangi olacak?

Özgür parseller, 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış denk ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği aynı modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paydaşlı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan mecmu denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 sene vadeyle ve faizsiz ayrımsız şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Basamak arsası kayran hangi ahit eş yaptırabilecek?

Tahsis edilen bağımsız milletvekili arsalar üzerine arsa tahsis tarihinden itibaren önceki yıl içerisinde (altyapısı tüm ise) ev inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart olacak. Bile parseller üzere kura çekimi yapıldıktan sonradan tapu senedinin tarihinden itibaren sunu geç bire bir sene ortamında (altyapısı doğru ise) konutunu yapmaya başlamaları ve imar planı koşullarına göre cemi bloklar için istinatgâh hatim ayak tabanı döşeme seviyesini arz geç 2 sene içre bitirmeleri araç olacak.

“2023’ün evvel çeyreğine kadar tüm kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar ne antlaşma çekilecek?

2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde ev ve arsalar üzere cümle kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Konut arsasına kimler referans yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalkışmak, 18 yaşını doldurmuş almak, uray sınırları içre yaşamak yahut o kaymakamlık nüfusuna kayıtlı tevessül etmek (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Tarz ilçelerden herhangi birisinde ise Eşkal ilçelerden rastgele birisi sınırı içre tevakkuf etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı tevessül etmek. Farklı belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde yaşamak yahut ilçe nüfusuna kayıtlı tevessül etmek) müracaat sarrafiye tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden ilk projenin bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde tevakkuf etmek yahut aşağıda belirtildiği kabilinden ilgili nüfusa kayıtlı girmek.

Istifham: 50 bin aksiyon yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde saha alacak. Proje kapsamında 50 bin aksiyon yeri üzere önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin bakir hareket yeri yapılacak. Alelade ve ölçülü ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Soru: 50 bin hisse senedi yerinin ödemesi elbet olacak?

50 bin iş yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayici ve zihayat girişimcilere sunuyoruz. Bu iş yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına büyük katkı sunacak. 100 bine yakın ekleme istihdam sağlayacak. Böylelikle ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok yardım sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan adi işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine kadar onlarca değişik sektörü içerisinde barındıracak bu endüstri/gelişim yeri alanlarımızla banal işletmeciye bindi olacağız. Özlük işini bina etmek talip zinde kardeşlerimizi dükkan ve idarehane sahibi yaparak onların geleceğine ulama sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başlamak, projenin bulunduğu ülke nüfusuna mukayyet başlamak yahut o mülk sınırlarında faaliyette bulunuyor başlamak, başvuru tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş görünmek, Ustalık Belgesi, İşyeri Küşat Belgesi, İlgili Dide Kayıt Belgesi, Idrak Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dair belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından hoşur çocukları mülkiyetinde hisse senedi yeri olmaması.

Soru: Sosyal ev kampanyasının basamak satışı ve kira fiyatlarına etkisi ne olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz içtimai göz sayısını 2 milyona, diğer projelerle birlikte mehabet kendisine ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 bilyon liralık yatırım değeri olan proje ayrıksı sektörlerimizi bile etkileyecek. 2 trilyon liradan aşkın kazançlı hareketliliğe kere anahtar. Böylesine devasa bire bir envestisman ülkenin tamamında ocak ve icar fiyatlarını düşüreceği kadar, vatandaşlarımızın konuta erişimini dahi kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında posta açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki basamak sahipliği oranını elan de artıracaktır.

Istifham: Sosyal konutların ilk temelleri ne zaman, nerelerde atılacak?

Toplumsal konutlarımızın önce temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Teşrinievvel’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak tutmak için 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: