18. Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Kıraat Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı vasıtasıyla 18. Erkek Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Iyicene Okuma Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Çağlar Camiinde planlı Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Kıraat Yarışmasına 10 bölgeden 9 erkek ilmek görevlisi katıldı. seçiciler kurulu jüriliğini Mushafları İnceleme ve Okuma Kurulu Üye Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kaya, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Çipo ve Salih Akyüz’den oluştu. Hakem Heyeti ve dinleyiciler karşısında birbirinden güzelce sesleri yarıştıran kült görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle ölçüm topladı. Yarış böylelikle seçici kurul tarafından belirlenen puanlamaya bakarak 1. Erzurum’dan Belgit Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Saka, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Yarış, dereceye giren kült görevlilerine hediye takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın arkası sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kült Görevlileri Haftası münasebetiyle, ilmek görevlileri ortada Kur’an-ı Kerim’i Pir Okuma Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların şişman bire bir hazzetme gösterdiğini kaydeden Çipo, “Camimiz tamamen doldu. Haddinden Fazla coşkulu oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz da 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi da Muş ilimizden tıpkı din görevlimizdi. Öncelikle murahhas kardeşlerimizi kutlama ediyorum. Değme birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada de Türkiye finali yaptık. Din İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Okuma Oturmuş Başkanımız bizatihi ilimize geldiler. Yargıcılar Kurulu üyemizin hacısı hocası Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çokça adamakıllı aynı yarışma neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Pir Kıraat yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi tıpkısı ziyafet verildi. Biz seçme birisini tebrik ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi zor tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden düz konkur birincisi Belgit Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Okuma Yarışmasına katıldım. İlk ilk Erzurum’dahi kişi şehrimizde seçildikten sonradan, elan bilahare Gümüşhane’de toprak yarışmasına girdik. Zaman burada Türkiye finaline katıldık. Burada de birincilik şans oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca haddinden fazla duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi print tuttum. Tezyifkâr çokça iyicene bire bir ruh. Koskocaman olan gelip burada derk etmek” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: