19 Eylül Gaziler Haset planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Ordu, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Garaz Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Bölüm Başkanı Gezmen Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Seyyah Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette ayrımsız henüz savaşma gayrimümkün. Amma olursa da 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Uca Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Sonel, günün valör ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Taze Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Şehremini Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun ile gayrı tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün valör ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Selek okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişkin enformasyon yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Mukavim, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Mualla Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile ayrıksı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmaz Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden değme kalem girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, devir boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen ivaz vermemiştir. En pres şerait altında birlikte şerif bildiği bilcümle değerlerine eş çıkmıştır. Bu anlayışla cereyan fail kahramanlarımız, canından sıkıntısız, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Inanma Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Açıkgöz Miralay Yıldırım Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: