2022’nin en pir dolapçı güvercinleri belirlendi

Denizli’de yetiştirilen dört güvercin ırkından birisi olan ‘Düzenci’ güvercinlerinin, altıncı öğün düzenlenen soy görk yarışması renkli görüntülere hayalet oldu. 74 hileci cinsi güvercinin katıldığı yarışma sonucunda arz güzellere ödülleri verildi.

Denizli’nin kendine özgü dört farklı cinste yetiştirilen güvercinlerinden biri olan ‘Düzenci’ güvercinleri beyninde ‘2022 yılı sunma güzel dolapçı güvercini’ yarışması bu sene 6. kere düzenlendi. Hayvan hastanesi bahçesinde düzenlenen düzenci güvercin gösteriş yarışmasına 74 güvercin katıldı. Hakemler, İrfan Büyükdağ, Şükrü Akay, İbrahim Çıpa, Mustafa Müellif ve Numan Bilgihan aracılığıyla güvercinler, Parçalı ve Çil olarak iki gruba ayrılarak rical ve dişiler almak üzere ayrı ayrı puanlamaya tabi tutuldu. Güvercin yetiştiricisi yarış hakemi ve gözlemcisi İnşaat Müh. Dr. Hayri Nam, yarışmada diskalifiye edilen güvercinin bulunmaması zımnında güvercin yetiştiricilerine teşekkür etti.

Hakemler vasıtasıyla yarışmaya katılan hileci güvercinlerini, analog güvercin ırklarından ayıran özelliklere dikkat edilerek fakül verildiğini anlatan Dr. Hayri Ün, “Dolapçı güvercinlerinin genişlik öne sâdır özellikleri kuyruk üstü yağ bezesinin olmaması, kuyruk sayısının 14 olması, paça tüylerinin olmaması, ayn renklerinin kırmızıya andıran olmamasıdır. Bunların dışında güvercinlerin kanat kuyruk uzunluklarının, kanat, belen, üzeri duruşlarının, esas ve munsap yapısının Dolapçıya arpalık şekilde olması, renklerinin düzenli ve simetrili olması kabilinden görk özellikleri puanlandı. Parafin aynı güvercinin ensesinde siyah, kırmızı, gök renkleri varsa; onlara kişmiri enseli, al enseli, gök yamalı ismini veririz. Bizim alelhusus Denizli’bile ‘Enseli’ ismini verdiğimiz bu uzanım desenine Balkanlarda, Sırbistan ve Arnavutluk kabil ülkelerde birlikte ‘Enseliya’ gibi âdemoğlu verilmektedir. Bu da Sırp edip Sağanak Vasiç’in dediği kabil oralarda sönümsüz uçucu ve dönücü güvercinlerin buralardan gittiğinin benzeri delilidir. Güvercinlerin iki omuzu arasında müselles şeklinde ilim varsa buna üstelik muska yamalı deriz. Bu renkler hangi kadar eğlenceli ve ayrıksı yerlerinde ayrıksı elvan yoksa bu maksut bire bir özelliktir ve faziletli nokta alır. Modüler ve Çil renkli yerine iki gruba ayrılan kuşlarımız erkekler ve dişiler kalkışmak için değişik yarıştılar. Güvercinlerimiz 5 hakem eliyle değerlendirildi. Her hakem kuşlara 50 nokta üzerinden mesabe verdi. Birinci olan güvercinlerimi 5 hakemden ortalama 48 benek aldı” dedi.

Ödülleri verildi

Aksam saatlerine büyüklüğünde bitmeme eden ‘2022 yılı sunma iyicene düzenci güvercini’ yarışmasında parçalı gurubu erkeklerde birinciliği Kağan Karaer’in güvercini kazandı. Seven Şahal’ın güvercini ikinci ve Garaz Orhan’ın güvercini üçüncü oldu. Çil erkekler gurubunda Abdullah Temiz’in güvercini birinciliği kazandı. Fırat Ekiz’in güvercini ikinci ve Atilla Kıvrak’ın güvercini üçüncü oldu. Modüler grubu dişilerde ise Süleyman Civan’ın güvercini birinci, Başkomutan Kırlı’nın güvercini ikinci ve Nazmi Karataş’ın güvercini üçüncü oldu. Çil grubu dişilerde ise Fırat Ekiz’in güvercini bir numara, Adem Benzeyen’in güvercini ikinci ve üçüncülüğü kazandı. Daha önceki gerçekleştirilen “Denizli Azmanı” ve Denizli Tokur” güvercinleri soy güzelliği yarışmalarında dereceye giren kuşlara kupaları ve madalyaları da verildi. – DENİZLİ

Share: