26 ülke Ukrayna için aynı araya geldi: Putin’i kızdıracak değişmeyen

Rusya’nın Ukrayna’evet saldırıları kestirmece 6 aydır bitmeme ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın kuma eş sahipliğinde Ukrayna üzere ödül konferansı düzenlendi.

Ukrayna Defans Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Defans Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen ödül konferansında bakanlar, Ukrayna’ya gelişmiş munzam mali yardımla beraber cebe sistemleri, askeri yetişek, çok namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 ÜLKEDEN BINDI KARARI

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Garplı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’evet cebin askeri yeteneklerini tasarruf etmek üzere 1,55 bilyon dolarlık askeri arkalama sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’evet mali yardımını 113 milyon dolar daha artıracağını belirtti.

Bodskov, “Bu, Avrupa ve müstakil dünyanın üstüne inşa edildiği değerlere cebin tıpkısı savaştır. Zaman Ukrayna’yı sübvansiyon taahhüdümüzü baştan teslim ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi tayf kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya savunma bakanlarının futbolcu sistemleri, cephane ve diğer askeri donatı üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

“ORTAKLARIMIZ FİNANSMANA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU BİLİYORLAR”

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal yerine desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’EVET YARDIM IKA KONUSUNDAKİ İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Defans Bakanı Wallace yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

*Ukrayna’ya müzaheret ika konusundaki isteğimiz elan da artıyor. Bu toplantıdan elan aşkın üstenme, henüz fazla finansman, henüz aşkın yetişek sözü ve askeri müzaheret sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına dayanaklık etmek ve Putin’in emellerinin akim olmasını nail olmak amacıyla tasarlandı.

*Bu akıbet askeri bindi dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Zalim saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara alın savunmasına devam etmesini sağlayacaktır.

*Devam eden desteğimiz çokça münhal benzeri mütalaa gönderiyor, İngiltere ve arsıulusal cemiyet bu yasadışı savaşa cebin olmaya bitmeme ediyor. omuz omuza duracak ve Putin’mağara işgaline karşı savunmalarına arkalamak üzere Ukrayna’evet askeri yardım sağlayacağız.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını söyleyen Wallace, “Rusya bir nice konuda şimdiye kadar sıfır oldu ve Ukrayna’yı karışma etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve daim kendisine değiştirildi. Tahminî 6 kamer içinde nazik ve şanlı zayiat verdiler. Komutan Putin, bu beyin almaz saldırıyı yapmamaları üzerine uyarıldı fakat o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ay sonradan, ona ve tehdide cebin durmaya, Ukrayna’evet müzaheret etmeye uluslararası benzeri topluluk adına bibi kararlı olduğumuzu tavzih etmek üzere buradayız” dedi.

YARISINDAN FAZLASI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Batılı ülkeler eliyle taahhüt edilen finansal yardımın, yarısından elan fazlasının cebe tedariki ve cebe üretiminin desteklenmesi amacıyla harcanacağı ferasetsiz kalanının ise silah ve askeri teçhizatın beraberinde askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’evet ayrıca 80 kilometre menzile eş “mefret sayıda” hassas güdülebilen M31A1 füzesi üstelik bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Gücük Ay’ta başlattığı işgalinin gidişatını değiştirme üzere tafsilatlı menzilli futbolcu silahlar de karışma girmek amacıyla elan fazla silah göndermesi amacıyla Garplı ülkelerden talepte bulunmuştu. Rus hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya daha fazla zırh vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Rusya’dahi vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD’nin Ukrayna’evet desteği çatışmaları uzatıyor

 

Kremlin’den açıklama: Putin-Zelenskiy zirvesi olacak mı?

 

Share: