2’nci ‘İyilik Treni’ Pakistan’a yola çıktı

ANKARA’dan sel felaketiyle uğraş eden Pakistan’a 452 ton acil gerekseme malzemesi haiz 2’nci ‘İyilik Treni’ akım etti. Afet ve Evgin Genişlik (AFAD) Yönetimi Başkanı Yunus Sezer, “Bu sabah bakımından 10 kargo uçağımız Pakistan’a ulaşmış durumda. 2’nci treni bile gönderiyoruz. Önümüzdeki hafta de inşallah 3’üncü trenimizi buradan tekrar birlikte gönderi imkanımız olacak” dedi.

Türkiye, 14 Haziran’dan bu yana bitmeme eden yağışların hastalık olduğu dominant felaketi ile savaş fail Pakistan’a yardımı sürdürüyor. AFAD koordinasyonunda yürütülen yardım faaliyetleri kapsamında 500 ton müstacel ihtiyaç malzemesi taşıyan önceki ‘İyilik Treni’, 30 Ağustos’ta Ankara’dan akım etti. Oba, azık kolisi ve heterojen ihtiyaç malzemelerinden oluşan 452 titrem müstacel yardım malzemesi taşıyan 2’nci ‘İyilik Treni’ da Ankara Garı’ndan törenle uğurlandı. Törene AFAD Başkanı Yunus Sezer’in yanı sıra Pakistan Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi, TCDD Nakliyat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun katıldı. Katar, İran’ın Zahedan İstasyonu’na kadar hep 3 bin 991 kilometre mesafeyi 8 günde mezuniyet edecek.

‘FELAKETİN BOYUTU ÇOKÇA BÜYÜK’AFAD Başkanı Sezer, Pakistan’a yapılan yardımların Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatlarla İçişleri Bakanlığı, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı ve Milli Defans Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştiğini belirtti. Sezer, “Pakistan’birlikte koordinasyonda mevcut 20 arkadaşımız var. Kilometrelerce değme düzlük su altında. Arkadaşlarımıza gönderdiğimiz çadırlardan otağ kent oluşturmaları söylendi; ama doğru dürüst çerge site oluşturacağımız tek karaca parçası namevcut. Yoz felaketin boyutu çokça balaban. İnsanlar ancak yolların kenarlarında bulabildikleri yağız parçalarında önemsiz çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Orada ağır tıpkısı şekilde gıdaya ihtiyaç var ve milyonlarca insanın afetten etkilendiği belirtiliyor” dedi.’HEDEFİMİZ 50 BİN GIDA MALZEMESİ, 10 BİN ÇADIR’Sezer, bu sabahleyin itibarıyla Türkiye’den 10 kargo uçağının Pakistan’a ulaştığını belirterek, “2’nci treni birlikte gönderiyoruz. Önümüzdeki hafta de inşallah 3’üncü treni buradan gene birlikte uğurlama imkanımız olacak. Hedefimiz önceki ilkin 50 bin azık ve hijyen malzemesi ve 10 bin tahaffuz çadırı ve içerisinde tahaffuz malzemelerin olduğu insancasına yaşamı sürdürebilecekleri alanları oluşturmaktı. Tahminî 1 haftada 9 bine mümasil çadırımızı hem çekicilik marifetiyle hem demir tarafından hem bile yerelden temin ederek sağlamış durumdayız. Sair taraftan 20 bin gıda paketimizi da yeniden tıpkısı yöntemlerle oraya ulaştırdık. Güdük sürede hem 50 bin hem 10 bin hedefimize ulaşmayı temenni ediyoruz” diye konuştu. ‘YARDIMLARLA PAKİSTAN HALKI RAHATLAYACAK’Pakistan Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ise Türkiye’ye teşekkürname etti. Türkiye kadar bacanak ve cömert ülkelerin yaptığı yardımlarla afetin üstesinden gelebileceklerini nâkil Gazi, “Özellikle azık alanında yapılan yardımlarla Pakistan halkı rahatlayacak” dedi.TCDD Taşımacılık A.Ş. Umum Müdür Yardımcısı Alçak Altun ise TCDD Nakliyat Genel Müdürlüğü, AFAD Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin teşrikimesai ile Pakistan’dahi sel felaketinden mağdur olanlara arkalama eli uzattıklarını belirterek, “Nazik Zaferimizin 100’üncü yıl dönümünde 29 vagonuyla bütün 500 titrem ivedi gerekseme malzemelerini taşıyan evvel Pakistan İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün dahi 33 milyonu aşkın Pakistanlı kardeşimizin baskın felaketi zımnında gerekseme duyduğu 28 vagon içerisinde 452 ton müstacel arkalama malzemelerini taşıyan 2’nci İyilik Trenimizi uğurluyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Pakistan’birlikte hayatını kaybedenler için dua okundu ve şimendifer uğurlandı.

Share: