3 gündür su sıkıntısı calip şehrin şehremini başkaldırı etti: İtfaiyelerle su taşıyorum

Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, içmece suyu şebekesindeki 3 gündür süren kesintinin hat ilçedeki şebeke borularının patlamasından periferi kaynaklandığını tez etti. Yahşihan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde “kriz masası” oluşturan Türkyılmaz, ilçede yaşayan vatandaşların kıygın edilmemesi amacıyla yer ilçelerden üstelik itfaiye desteği alarak 509 ton akarsu dağıtıldığını söyledi. Merkezde ilçede 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne istikbal ettiğini anlatan Türkyılmaz, su sorununun çözülmesi üzere biran geçmiş encümen kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“BU SU NEREYE GİTTİ”

Su kesintilerinden periferi vatandaşlardan defo dileyen Türkyılmaz, “Sular birliğinin üyesinden birisi de Yahşihan Belediyesi’dir. Şu anda sular birliğini arıyoruz. Diyor ki; sular birliği bize su verdiğini söylüyor. Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Benim sularım akıyor.’ Ego diyorum ki ‘Bana su gelmiyor.’ Bu akarsu nereye gitti. Çocukken öğretirlerdi; ‘Akarsu nerede kaşalot içti, keriz nerede dağa kaçtı, şiddetli nerede yandı umum oldu bitti” dedi.

“İTFAİYEMİZ GÜZEŞTE 509 TITREM AKARSU VERDİ”

Yahşihan ilçesindeki su kesintisinin Kırıkkale’deki patlaklardan kaynaklandığını argüman eden Türkyılmaz, “30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı bulunmayan diye” serzenişte bulunarak, şunları kaydetti:

“Tığ 2 sene önceki altyapıya başladık. Kâh borular vardı ve kılcal damarlarımıza kadar akarsu borularımızı değiştirdik. Bu farklılık sebebiyle dahi Yahşihan’üstelik ‘patlak yok’ denilecek büyüklüğünde bir iki. Kırıkkale Belediyesi’ndeki, Yahşihan Belediyesi’ndeki, Sular birliğindeki yetkililer gelsinler, şayet sevgili bizdeyse Yahşihan Şehremini kendisine zamanı geldiğinde ben görevi bırakmaya hazırım. Amma bu 30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı namevcut. Mademki hakeza bire bir gravite var. Sabık hafta sebep aktı sular? 2020 yılında neden uyumlu kendisine aktı sular? Ağız Ağıza falsolu bilgilerle yönetiliyor memleket ve ilçeler. Bunun kolayı var, ‘gelin tıpkısı yarkurul kuralım’ diyorum. 30 bin nüfuslu benzeri ilçe su sıkıntısı yaşıyor. Ben iddia ediyorum diyorum kim ‘Bende sıkıntı yok.’ Sular birliği diyor kim ‘Bende sıkıntı bulunmayan.’ Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Bende baskı namevcut.’ O ant ağırbaşlılık uzaydan gelenlerde, 3 harflilerde. Ben altyapımı değiştirdim. Kırıkkale’deki altyapı daha çok kaldırmıyor. Benim haddim değil onu alıntılamak. Bizim ihvan dünden bu zamana büyüklüğünde sahada. Tün tek uyumadık. İtfaiyemiz geçkin 509 titrem su verdi.”

“KIRIKKALE 4 SAAT SUYU KESERSE, YAHŞİYAN’DA 1,5 GÜN AKARSU GİDİYOR”

Kırıkkale site merkezinde 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne mukabele ettiğini belirten Türkyılmaz, “Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.” diye niteleyerek, “Herkesle basın toplantısı yaparım. Burada Araba ve Mühendisler Odası’nın bile olması gerekiyor. Bilgelik İşleri Müdürlerinin olması geçişsiz ve burada konvansiyon var. (Halk İttifakı) İttifak milletvekillerinin da olması geçişsiz. Transfer suyla değirmen dönmüyor. Ben itfaiyelerle su taşıyorum ama nereye büyüklüğünde. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan nezle oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine bağlı. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran önce çözmesi geçişsiz. ‘Hodri meydan’ diyorum ben. 4 pare müdür burada. 4 başmuallim birlikte bu akarsu yüzünden fariza yerleri değişti. Yahşihan’ın saniyede tükettiği su 130 ila 150 litre arasında yani 3’bile 1’i. Şuan biz bulduğumuz 3’bile 1 suyu anlaşılan bölgelere verebiliyoruz. Diğer bölgelere birlikte sağ olsun 32 personelle sabahlara büyüklüğünde vardiyalı kendisine su çektiler. Kimse bu çocukların emeğini da muattal etmesin lütfen! Bugün bir baskı var. Sıkıntıyı görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntının biran önceki çözülüp biran evvel masaya yatırılması gerekiyor. Kırıkkale merkezde 4 saatlik akarsu kesintisi Yahşihan’dahi 1,5 güne istikbal ediyor. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’da 1,5 çağ su gidiyor” şeklinde konuştu.

“KOMİSYON KURALIM, GELSİNLER OTURALIM”

Türkyılmaz, sular birliğindeki depoların doluluk oranının erdemli olduğunu anlatım ederek, “Geçkin o büyüklüğünde çokça akarsu vardı kim, sular birliğinde hep depolar doluydu. Su basmayı kestiler. Burada ağırlık şu; Kırıkkale’nin altyapısı cılız! Suyu bastıklarında, debiyi yükselttiklerinde, umum tabiriyle şişmeye başladığında boru yarılıyor, Yahşihan’a su düşmüyor. Tek ağırlık şu; Kırıkkale ile Yahşihan’ı bir hattan besliyorlar. Yahşihan’a yegâne minval akarsu verse bugün kalın bulunmayan. Kırıkkale’nin altyapısının olmayışı ve Kırıkkale’deki akarsu patlakları. Ben bunu iddia ediyorum. Aksini kanıt eden varsa yarkurul kuralım gelsinler oturalım baktıralım” dedi.Share: