30 kamu binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

BELDE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’bile Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’üstelik tayyareci olarak hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda sayı farkı yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin ön planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi santralleriyle üstelik 3 bin 50 kilovat müesses kısık elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla Dünya Bankası kredisiyle Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı desteği ile planlı, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’da hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje ilk olarak pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış cephe iyileştirmesiyle; dış alnaç, çatı yalıtımları, cam ve konu değişimleri yapılırken teshin-soğutma sistemleri değiştirilerek gündüz enerjisi ile sıcak su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvirat ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan gündüz panelleri, ruz enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları birlikte dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA ÜSTELIK UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin dolay planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan devir enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat müesses aheste cıvıltı üretimi gerçekleşti. Kamuda geçmiş erke başarım sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzde 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında geçer not cıvıltı enerjisinin bir kısmı binadan karşılandı. Antrparantez küşade otopark üzerine kurulan gündüz enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat neşelilik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan nezaret, bu süreçte meslek, hastane, yönetimsel binalar, adliyeler ve üniversite kampüslerini içeren 700 amme binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini belirleme etti. 2022 yılı içinde erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de kayran kayran üniversite kampüsü, hastane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine yönelik yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Sazak, Osmaniye ve İstanbul’bile toplam 84 binanın ise erke tetkik ve proje tenkis çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve yapım tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzde 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimum yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü boyunca hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü süresince erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tarh azalımının 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği yöre görülüyor.

Share: