4 buçuk milyon aşılı ağızotu alarga doğaya bırakıldı

4 buçuk milyon aşılı yemleme havadan doğaya bırakıldı

Tilkiler açıktan aşılanıyor

225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda açıktan ilkah çalışması yapıldı

NEVŞEHİR – Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla kudurmuş hastalığı ile mücadele üzere Avrupa Birliği destekli ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü’ projesi çerçevesinde açıktan aşılama uygulaması yapılıyor. beherglas uygulama döneminde 4,5 milyon nüsha aşılı ağızotu kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda alarga ilkah çalışması yapıldı.

Eksi 24 derecede dondurulan yemler değme 40 metrede bir uçaklardan doğaya bırakılıyor. Kısaca 10 kilometreden yemin kokusunu alan tilkiler, yedikleri yemlerin süresince bulunan kapsüllerdeki aşılar yoluyla oral kendisine aşılanmış oluyor. Telkih çalışması için izah eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye genelinde kuduz vakalarının yapılan bu himmet ile sıfıra indiğini açıkladı. Bakan Yardımcısı Gizligider; “Tarım ve Orman Bakanlığı adına son üç yıldır Avrupa Birliği destekli yürüttüğümüz benzeri proje. Tilkiler vasıtasıyla kudurmuş hastalığının yayılması söz konusu. Bu hastalığın yayılmasını engelletmek amacıyla çağcıl namına alarga aşılama uygulaması yapıyoruz. Aşı çalışmaları şuan Kapadokya Çekicilik Limanından devam ediyor. Şuan itibariyle kuduz vakasında liyakatsiz durumdayız. Çokça dikkatli ve tedbirli olmamız gereken bir bahis. Bir Zamanlar dokunaklı süreçlerin yaşandığı biraz dilimini yaşadık. Bu nedenle yapılan düzentileme esaslı bire bir hareket ve anlı şanlı tıpkısı mücadele” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığınca aşılanmamış hayatında kudurmuş hastalığı ile mücadele için, elan önceki 2008-2010 tarihlerinde yapılan oral aşılama çalışmalarının devamı niteliğinde Avrupa Birliği destekli olarak, ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi’ 2014 yılında uygulamaya başlatılan projeye 2022 yılında da devam ediyor. Edinilen bilgiye göre proje çerçevesinde melez hayatı kaynaklı akur hastalığının okkalı kendisine görüldüğü 105 bin kilometre alanda 2014-2015-2016 yıllarında senede bir defa atılmak amacıyla havadan telkih çalışması yürütüldü. Herhangi Bir telkih kampanyasında tilkilere müteveccih 1 milyon 890 bin skor aşılama biati açıktan atıldı. 2019 yılı bağ bozumu aşı kampanyası, Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde yaban hayatında kudurmuş hastalığının taharri edilebilmesi için; 3 yıl süreyle, yılda 2 yol olmak amacıyla toplam 6 uygulama yapıldı. beherglas uygulama döneminde 4,5 milyon skor aşılı yem kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda havadan telkih çalışması yapıldı. söz konusu proje ile hastalığa duygulu hayvan bilimi benzeri anda bağışık kuzuluk getirilerek, yerel hayvanlar ile utangaç avlu beyninde süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor. Mezkûr proje çerçevesinde 19 Ekim 2022 tarihinde başlanılan kampanya Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Ankara, Aksaray, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Samsun, Konya, Amasya, Bursa, Sazak, Karaman, Niğde ve Antalya kalkmak üzere toplam 31 ilde gerçekleştirilecek.

Havadan aşılama çalışması 19 Ilk Teşrin 2022 tarihinde Tokat Hava Meydanı kullanılarak yapılmaya başlanmış olup, halen Nevşehir Kapadokya Havalimanı kullanılarak açıktan ilkah çalışması devam ediyor

Share: