46 sene sonradan açılan Maraş’a Türkiye’den bundan sonra gezmen bekleniyor

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Turizm, Firez, Deneyimsizlik ve Yer Bakanı Fikri Ataoğlu, dünyanın dört bir yanından seyyar çekici Maraş’ı, Türkiye’den beklediklerinden elan beş altı kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Ataoğlu, turizm fuarına gelmek amacıyla geldiği Antalya’de AA muhabirine, Gazimağusa bölgesinde kayran düzlük ve 46 yılın ardından 2020’birlikte kademeli yerine açılan Maraş’ın, KKTC’nin turizm potansiyelini daha üstelik artırdığını söyledi.

Maraş’a açıldığı sene ağır sayıda gezmen beklediklerini ancak global salgın nedeniyle bunun gerçekleşmediğini nâkil Ataoğlu, salgın sonrası koskocaman ayrımsız turizm hareketliliği yaşandığını kaydetti.

Bölgenin tarihiyle, geçmişiyle, sahilleriyle, parklarıyla uluslararası aynı üne sahip olduğunu dile getiren Ataoğlu, “Maraş’ın detaylı yıllar sınırlı kalması kırıcı iptila uyandırıyor, şu anda dünyanın seçme yerinden dokunaklı heves var. KKTC’nin turizmine dahi zait yansıması oldu. Herhangi Bir yerden gezmen çekiyoruz.” dedi.

Ataoğlu, Maraş’a gelenlerin hem tarihi dokuyu görebildiklerini hem de kumsalında yürüyüp, sahilinde denize girebildiklerini anlattı.

Maraş’a yetişkin yatırımlar yapıldığını tamlayan Ataoğlu, bölgenin alışveriş, velespit kiralama noktalarıyla turizme daha ergonomik kuzuluk getirildiğini kaydetti.

Başkent Lefkoşa’daki eskimemiş Ercan Havalimanı’nın turizm hareketliliğini henüz da artıracağına bel eden Ataoğlu, “Yıpranmamış havalimanının açılması gitmek uçak bilet fiyatlarının istenilen noktaya ulaşabilmesi ve daha çok turistin gelmesi söylemek.” ifadesini kullandı.

“Türkiye ile teşrikimesai içindeyiz”

Turizmden elan çok hisse alabilmek için Türkiye ile iş birliği içre olduklarını vurgulayan Ataoğlu, turizmde akak sayısının artırılması noktasında Türkiye’den ve KKTC’den yatırımcıların ortak çalışmaları bulunduğunu bildirdi.

Tanıtım filmi hazırladıklarını nâkil Ataoğlu, hele ati yıldan itibaren henüz çok turisti KKTC’bile misafir etmeyi planladıklarını kaydetti.

Ataoğlu, Türkiye’den mevrut turistlerin bekledikleri kadar olmadığını anlatım ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha çok Türk turisti KKTC’üstelik örtmek istiyoruz. Anavatanımızdan KKTC’ye gelen kardeşlerimize baktığımızda nüfusa oranla rakamın çokça düşük olduğunu görüyoruz, bu üstelik bizi üzüyor. KKTC’de aktif kardeşlerimiz Anadolu’nun bağrından kopup, mevrut Kıbrıslı Türkler. Onun için Türkiye’birlikte tüvana herkesin Maraş özellikle doğmak amacıyla KKTC’yi musahabe etmelerini, güzelliklerini yaşamalarını istiyoruz.”

Share: