6 ayda taş kömüründen 600 milyon teklik dirimlik elde edildi

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK), tutkun Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk eroin ocaklarında üretilen kara elmas, çipo polat fabrikalarının yanında kamu gelgel ve kuruluşları ile vatandaşlara satılarak devlet ekonomisine kazandırılıyor. Gelgel, bu yılın önceki yarısında 544 bin 258 titrem kömür satarak 600 milyon 291 bin teklik kazandı.

Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK’nin çabucak Zonguldak amacıyla değil, kesim ve büyüklük amacıyla dahi çok mefret bir alım olduğunu belirtti. Taş kömürünün çıpa polat sektörü üzere ciddi tıpkı öneme cemaat olduğunu dile getiren Yeşil, “TTK’dahi kullanılmamış tedbir panoları hazırlanmaya devam ediyor. İşçi açıklarının giderilmesiyle istihsal yerlerindeki istihsal ve verimliliğin artırılması mümkündür” dedi.

Altyapı çalışmalarının yüzdelik 90’ı tamamlandı

Yeşil, TTK’nin üretim ve verimliliği artırmaya yönelik altyapı çalışmalarının yüzde 90’ının tamamladığını belirterek, “Kamu marifetiyle 5 milyon ton, özel sektörle birlikte 5 milyon titrem tevessül etmek için 10 milyon titrem kara elmas ihtiyacı bölgemizden karşılanabilir” ifadelerinin kullandı.

Yılda 5 milyon titrem istihsal kapasitesi

TTK’nin yılda 5 milyon ton üretim kapasitesine erbap olduğunu söyleyen Yeşil, “Zaman dünyada tanıdık erke kriziyle mücadele, evcil ve milli enerjimizi ekonomiyle kazandırmakla mümkündür. TTK ve maden işçileri adına evcil ve milli enerjimiz olan taş kömürünü ekonomiye kazandırmak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz ancak kurumumuzun üretimini hareket sağlığı ve güvenliği kuralları dahilinde tasarruf etmek üzere işçiye ihtiyacımız var. İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz daha dahi ilerilere taşınacaktır” dedi.

Dünya kömüre envestisman yapıyor

 

Avrupa kömür santrallerine gabi dönüyor

 

Polonya bozuk kömür amacıyla adımlarını hızlandırdı

 

DENIZ’nin kömüre dönüşüyle emisyonlar almanak %1,3 artacak

 

ABD’nin kömür üretimi %2,7 arttı

 

Almanya’dan doğal gaz tasarrufu amacıyla ‘kömür’ önlemi

 

Share: