69. Darende Geleneksel Zengibar Karakucak Güreşinin başpehlivanı Dilek Yıldırım oldu

Malatya’nın Darende ilçesinde bu yıl 69’uncusu gerçekleştirilen Zengibar Karakucak Güreşleri’nde başpehlivan Dilek Saika oldu.

Darende Güreş Sahası’nda 300 sporcunun katılımıyla düzenlenen organizasyonda, başpehlivanlık için Heves Sebep ile İranlı rakibi Ünite Yusuf Avan finalde karşılaştı.

Çekişmeli güzeşte müsabakada rakibinin sırtını yere getiren Sebep, başpehlivanlığı elde etti.

Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, alanda yaptığı konuşmada, Zengibar Karakucak Güreşleri’nin bölgenin bildirme eke güreş organizasyonu olduğunu söyledi.

Darende’de 69 yıldır karakucak güreşlerinin yapıldığına anlatım eden Özkan, “İlçemizin güreş tarihi yüzlerce yıla dayanmaktadır. Bu sene güreşlerimizin 69’uncusunu yapıyoruz. Darende, karakucak güreşlerinde birçok pehlivan yetiştirmiş kebir bire bir merkezdir. Bizler bu geleneği bildirme güzel şekilde bitmeme yol açmak için ceht gösteriyoruz.” dedi.

Başpehlivan Ikbal Yıldırım dahi Darende’nin karakucak güreşlerinde koskocaman bir format olduğunu belirterek, “Bugün başpehlivanlık bana talih oldu. Çok mutluyum, İranlı iki rakibimi yendim. Düzlük ve izleyici çok güzeldi. Zengibar Karakucak Güreşleri’nde şampiyon olmanın gururunu yaşıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Organizasyonun güreş ağalığı ise hisse senedi insanı Hacı Mehmet Karcı’ya verildi.

Konuşmaların ardından dereceye giren güreşçilere değişik ödül ve ödüller arz edildi.

Etkinliğe çok sayıda yurttaş katıldı.Share: