7 bin almanak Palu ilçesi, ihtişamı ile yıllara kayran okuyor

7 bin almanak Palu ilçesi, ihtişamı ile yıllara vadi okuyor

ELAZIĞ – Maşrık Anadolu Bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Elazığ’ın 7 bin yıllık tarihi tıpkısı geçmişe sahip Palu ilçesi, firez, doğa ve dini alanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

7 bin almanak tarihi geçmişe erbap olan ve bağrında birçok medeniyete eş sahipliği fail Palu ilçesi, tabii güzellikleri birlikte, Palu Kalesi üzere bir nice tarihi eserleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Değme karışında ayrı ayrı medeniyetlerden izler taşıyan Palu değme yıl 200 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Surp Lusavoriç Kilisesi, Palu Kalesi, Cimşit Kâmil Külliyesi, Banal Cami ve Celil Camiyi izlemek amacıyla birçok birey mikro içi ve ev dışından ilçeye geliyor. İlçede ayrıca tarihi kaynaklara göre Misyon Nehri üzerinde kurulan ve İpek Yolu güzergahında bulunduğundan eskiden ” İstanbul’u Bağdat’a bağlayan güreşçi köprüsü” olarak bildik tarihi Palu Köprüsü, turistlerin ve ışık tutkunlarının elzem adreslerinden biri. Tarihi yerleşim yeri Palu’dahi, sonbaharın yaşandığı şimdilerde seyrine doyumsuz manzaralar oluşuyor.

“Urartulardan kalma Kral Menua’nın yazdırmış olduğu ayrımsız abide var”

Palu ilçesinin tarihi karşı hikmet veren Elazığ Kent Konseyi Başkanı Av. Rüstem Kadri Septioğlu, “Palu az çok doğru ayrımsız tarihe cemaat aynı ilçemiz. Palu ister kültürel gerekse bile ticari ve politik açıdan kocaman tıpkısı yere sahiptir. 7 bin yıllık benzeri geçmişi var, bununla ilişkin kalede mevcut Urartulardan kalma Kral Menua’nın yazdırmış olduğu ayrımsız abide var. Yazıda o bölgede yapılan savaşlar ve anlaşmalarla ilgilendiren bilgiler kayran almaktadır. Ayrıca ilçede bulunan ayrımsız kalede milattan önceye ilişik bibi kalıntıları var. Restore edilmiş ve halen kullanımda olan Palu Köprüsü var. Camiler, kiliseler ve hanlarla ilgilendiren gezilip görülebilecek berenarı mehabetli değerler barındıran eserler bulunmaktadır. Palu ilçesi Yavuz Padişah Muhik zamanın bile Osmanlı topraklarına katılmış bire bir bölge. Mümasil tarihimiz da ise Varto’dan başlayıp Darende’ye kadar revan bir geçmişi var. Babam zat çocukluğunda Varto ve Hınıs’tan sakat tapuları gelip Palu ilçesinde arayanların olduğunu söylüyordu” dedi.

“Sonbaharla birlikte Palu ayrı görk kazanıyor”

Seçme yıl ilçeye yaklaşık 200 bin ziyaretçi geldiğini nâkil Septioğlu, “Huy turizmi açısından daha yıpranmamış rafting ve yayla turizmi, tarihi arkeolojik gezintiler özellikle sosyal iletişim araçları ile gelişigüzel az çok yaygınlaştı. Amma yeryüzü çok turist aldığımız kayran inanç turizmi. İlçede bulunan otel ve konaklama tesislerinden aldığımız bilgiye bakarak Palu’ya yılda 200 bine yakın ziyaretçi gelmektedir. Ağırlıklı yerine Diyarbakır, Bingöl, Erzurum doğmak için İstanbul, Ankara kabilinden nazik şehirlerden dahi az çok yoğun bir kâm var. İlçeye yurtdışından üstelik gelenlerde oluyor. Sonbaharla alay malay Palu ayrı görk kazanıyor. Bunun sunu balaban sebebi klasik orman ağaçları beş altı olduğu için ve ağırlıklı adına kavak, meşe ve söğüt olduğundan sonbaharda yaprak dökmeden esbak ulam değişimleri dayanılmaz kalite cümbüşü haline dönüşüyor. Havasında kim güzellik gerekse da doğasında ki güzellikle dolayısıyla turistlere tarihi ve hem de sonbahardaki güzellikleri yaşamak amacıyla Palu ilçemize bekliyoruz” diyerek konuştu.

Share: