ABD’den taklitçi çiçeği virüsü uyarısı!

Genelde Afrika kıtasının makul bölgelerinde tespit edilen maymun çiçeği hastalığı akıbet aylarda onlarca ülkede tayin edilmeye başlandı.

Aralarında Türkiye, İspanya, BENDE, İngiltere, Portekiz ve Fransa’nın da olduğu onlarca ülkede binlerce insanda tayin edilen taklitçi çiçeği hastalığına cebin yetkililerin açıklama ve uyarıları gündemden düşmüyor.

Resmi verilere bakarak 6.617 vakanın görüldüğü ESIR’da ünlü bire bir ilim adamı hastalığın yayımlanma yöntemlerini halkoyu ile paylaşarak haddinden fazla kesin uyarılarda bulundu.

Sözcü’birlikte yer düzlük habere bakarak, bulaşan emraz uzmanı olan Dr. Linda Yancey, “Bu virüs genelde ciltte irtibat aracılığıyla bulaşıyor. Fakat havadaki damlacıklarla birlikte bazı bazı bulaşabiliyor. Bu açıdan Kovid-19’u anımsatıyor amma genelde bu şekilde bulaşmıyor. Ancak bu virüs esas yerine angajman ile bulaşıyor” dedi.

Dr. Yancey, “Bu hastalığın genelde cinsel ilişkiyle bulaştığı söyleniyor fakat bunda de eşeysel kontak var. Bu nitelik raks ederken da uygulanan, öpüşürken birlikte, tokalaşırken bile ve hassaten güreşirken evet birlikte spor yaparken üstelik muteber. Irtibat yolu arz balaban risk unsuru” dedi.

Virüsün nesneler üstünde kalabilme özelliği olduğunu öne süren bilgin, “Bu virüsün para kadar nesneler üzerinde günlerce kalma ihtimali çokça faziletkâr. Mal, kapı kolu, ahzüita sepeti kabilinden nesneler hastalığın bulaşması üzere riziko oluşturuyor” dedi. Adlı bilim insanı ahali dezenfektanlarının ve sabunların virüsü öldürmede faziletli etkisi olduğunu söylerken yeniden da sosyal açıklık kurallarına uyulması gerektiğini altını çizdi.

Yancey, okulların yeniden açılmasıyla gelişigüzel vakaların artmasından bulut ettiğini da dile getirdi.

İspanya’dahi primat çiçeği: Fenomen sayısı 5 bini geçti

 

4 yaşındaki çocuğa taklitçi çiçeği bulaştı!

 

Adlı doktordan uyartı: Taklitçi çiçeğinin bulaşacağı tesisleri açıkladı!

 

MEMLUK taklitçi çiçeği nedeniyle ivedili ebat car etti

 

Share: