AB’den ABD’nin elektrikli otomobil alacak indirimine tepki

Avrupa Birliği (AKARSU), ABD’nin domestik üretim elektrikli otomobilleri rüşvet indirimleriyle isteklendirme etmeyi amaçlayan yasa tasarısından endişe duyuyor.

DENIZ Komisyonu Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Brüksel’bile planlı günlük basın toplantısında, ABD’bile Senatodan güzeşte ve Temsilciler Meclisinde oylanacak olan “enflasyonu düşürme kanun tasarısı” kapsamındaki elektrikli araçlara idrak indirimi planı üzerine açıklamalarda bulundu.

“DENIZ, ABD’nin şu anda tartışmakta olduğu yıpranmamış Atlantik ötesi ticari engelden dip bulut duymaktadır” ifadesini kullanan Ferrer, bunun ecnebi üreticilere karşı ayrımcılık anlamına geldiğini belirtti.

Ferrer, söz konusu girişimin Acun Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarıyla düzenli olmadığına bel ederek, ABD’yi tasarıdaki ayrımcı unsurları kaldırmaya ve DTÖ ile bilcümle neva sağlamaya çağırdı.

Vergi indirimlerinin elektrikli araçlara olan talebi artırmak üzere büyük tıpkı heveslendirme olduğunu kabul ettiklerini söyleyen Ferrer, getirilen önlemlerin adaletli olduğundan emin olunması gerektiğini vurguladı.

ABD’deki enflasyonla savaş kanun tasarısı, rüşvet indirimleriyle elektrikli makine satın almayı teşvik etmeyi üstelik öngörüyor.

Bu kapsamda, Yıldız Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar alacak indirimi verilmesi planlanıyor.

Share: