AB’den Bangladeş’teki Arakanlı Dindar sığınmacılara 6 milyon dolar yardım

Avrupa Birliğinin, Bangladeş’in Cox’s Bazar kentindeki kamplarda mütezayit Arakanlı Mutekit sığınmacılar üzere 6 milyon dolar arkalama sağlayacağı bildirildi.

Birleşmiş Milel Mülteciler Faziletli Komiserliğinden (UNHCR) yapılan açıklamada, SU Sivil Himaye ve İnsani Müzaheret Operasyonları Biriminin (ECHO) Arakanlı Müslümanlar ile onlara ev sahipliği özne toplumlara yapacağı yardıma delalet etmekten bahtiyarlık duyulduğu belirtildi.

Açıklamada 6 milyon dolarlık yardımın, mültecilerin güvenliği ve refahının gözlemlenmesi, cinslik temelli şiddetin önlenmesi, bu şiddete müdahaleyi ihya ve çocukların siper ile destek hizmetlerine erişimi kabilinden alanlara destek sağlayacağı aktarıldı.

UNHCR Bangladeş Temsilcisi Johannes Van Der Klaauw, Cox’s Bazar’daki Arakanlı Mutekit mülteciler ile onlara eş sahipliği özne topluluklara yapılan bu yardımın boy bos biçilemez olduğunu tabir etti.

KEZ’nin Bangladeş’teki insanca programlarının sorumlusu Anna Orlandini, Bangladeş’te yaklaşık 1 milyon Arakanlı Dindar mültecinin baskı koşullarda yaşamayı sürdürdüğünü kaydetti.

Orlandini, bu mültecilerin özellikle korunma doğmak üzere birçok konuda kül desteğe ihtiyacı olduğuna dikkati çekti.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar beyninde çatışmalar intişar, olaylarda çoğu Mütedeyyin binlerce yaşama katledilmiş, yüzlerce ev ve hisse senedi yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki tahril karakollarına 25 Ağustos 2017’de planlı senkronik saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel hız eylemleri başlatmıştı.

Mürekkep Milletlere (BM) göre, Ağustos 2017’den bilahare Arakan’daki sıklet ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası âdem hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası eş hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara müteveccih şiddeti “etnik sililik” ya dahi “genosit” kendisine adlandırıyor.

Share: