Abdülhamid Eğlek geçmiş görevine uğurlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Taşucu Limanı’nda Abdülhamid Eğlek Taharri Gemisini önce fariza yerine uğurlama törenindeki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamid Han taharri gemimiz, Türkiye’nin erke alanındaki bakir vizyonunun da sembolümüz. Elan önce paramızla de yaptıramadığımız sismik araştırma süreçlerini bundan sonra öz imkânlarımızla yürüttüğümüz aynı döneme girdik.

Denizlerde dünyada eşine az rastlanır ayrımsız istikşaf filosuna sahibiz. Vacip hazırlıklar sonrası Akdeniz ve Karadeniz’dahi çalışmalara başladık. Fatih sondaj gemimizi değme arayan bulamaz amma bulanlar arayanlardır. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 bilyon metreküplük doğalgaz rezervi ülkemize maddesel karşılığının haddinden fazla ötesinde maneviyat vermiştir.

Doğalgaz işleme tesisimizin de temelini geçtiğimiz sene attık. Haziran ayında denize borazan zemin işlemine başladık. Sığ kısımlarda işlemi bitirdik, dip kısımlarda 165 kilometrelik hattın 100 kilometresini bitirdik. Denizin altında adeta erke üssü kuruyoruz. Fatih gemimiz halen Türkali 10 kuyusundaki taharri çalışmalarını sürdürüyor. Zor gemimiz Türkali 4 kuyusundaki arka işlemleri gerçekleştiriyor. Kanuni da Türkali 6 kuyusunun ast tamamlama işlemlerini bitirdi. Sonunda Karadeniz gazının ilk etabı için müstelzim 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek buradan ati doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz. Tıpkısı anda 3 sondaj gemisinin çalıştığı bu düzlük dünyada üretime yer çabuk hazırlanan yer yerine kayıtlara geçmiştir.

Mikro içi yer yağı üretiminde hedefimiz yıl böylelikle 150 kuyu henüz fethetmek. Doğalgaz ve petrol kaynaklarımızı hangi kadar çok artırabilirsek bu eleştiri süreçte o kadar üstünlük kazanacağız. Hem enerji bağımsızlığımızı gerçekleştirme hem açık açığımızı mantinota bakımından bu çalışmaları haddinden fazla yüce görüyoruz.

Bugün Abdülhamid Eğlek Gemisi’ni Akdeniz’e bulaşan ediyoruz. Ülkemizde geçmiş petrol kâin saha bundan 135 sene evvel İskenderun’du. Bu sefer bile “Ya Tanrı Besmele” diyerek GaziPaşa’nın 55 km açığındaki Yörükler 1 kuyusuna uğurlayacağız.”

“KARADENİZ GAZI ÇALIŞMALARI PLANLANDIĞI ŞEKİLDE İLERLİYOR”

Fatih Dönmez, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen Abdülhamid Konak Muayene Gemisini İlk Görev Namına Gönderi Töreni’ndeki konuşmasında “Filomuzun en güçlüsü yedinci tohum istikşaf gemimiz Abdülhamid Konak, milletimizin duaları ve umutlarını da yüklenerek birazdan Akdeniz’deki evvel fariza yerine hak yolu algı. Buradaki fariza süresi kestirmece 2 ay olarak planlandı. Ve zaman Abdülhamid Konak araştırma gemisiyle inşallah yıpranmamış müjdelerin arifesindeyiz. İnşallah buradan de milletimizin umutla beklediği fena hâlde haberleri isnat etmek bizlere yıldız tamam.” dedi.

Dönmez, “Karadeniz gazının 2023’te milletimizle buluşturmak üzere yürüttüğümüz icraat planlandığı şekilde ilerliyor. Karadaki doğal gaz el işi tesisimizin inşaatı bitmeme ediyor. 5 km sığ bahir boru hattı serimi tamamlandı. Yoğun deniz boru seriminin yüzde 60’ı tamamlandı. Petrol taharri çalışmalarımız de bitmeme ediyor. 2022 yılı amacıyla çekince ilave hedefimiz çekince ilhak hedefimiz 75 milyon varildir.” şeklinde konuştu

FİLONUN GENIŞLIK GÜÇLÜSÜ

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonraları 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na vasıl muayene gemisinin adı Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan eliyle Abdülhamid Eğlek namına açıklanmıştı.

Kestirmece 2.5 kamer Taşucu Limanında artan Abdülhamid Eğlek istikşaf gemisinde hizmet, ihya ve güncelleme çalışmaları gerçekleştirildi. Ekipmanların yerleştirilmesi, beceri işlemler ve sertifikalandırma çalışmalarının peşi sıra göreve hazır kuzuluk getirilen etüt gemisi, kırmızı-beyaza boyandı. Abdülhamid Hanın tıpkı yüzeyine da Türk bayrağı işlendi.

Hem beceri donanımı hem üstelik fiziksel özellikleriyle ‘Mavi Vatan’daki filonun “arz güçlüsü” yerine fariza yapacak Abdülhamid Han, Fatih, Kanuncu ve Yavuzun ardından hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi olacak.

Yedinci yavru olmasının birlikte 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift asayiş sistemiyle öne çıkan sefine, hidrokarbür kontrol çalışmalarına pahal katacak.

Çift kule ile çalışkan konumlandırma sistemine eş, 200 mürettebat kapasiteli sefine, 12 bin 200 metreye kadar muayene yapabiliyor.

Abdülhamid Eğlek araştırı gemisi alarga incelendi

 

Abdülhamid Han istikşaf gemisi göreve amade

 

Abdülhamid Han etüt gemisi Akdeniz’e çıkıyor

 

Share: