Adana’da hususi asayiş görevlisinin öldürülmesiyle ilişik davada değişmeyen

Adana’de özel düzenlilik görevlisinin silahla öldürülmesiyle ilgili davada 2 mevkuf sanıktan biri ağırlaştırılmış müebbet, başkası 18 yıl hapishane cezasına çarptırıldı, tutuksuz 5 sanığın ise beraatine değişmeyen verildi.

4. Tehlikeli Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Abdullah G. ve Esvet G. bulundukları cezaevinden Patırtılı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Tutuklanmadan sanıklar R.G, H.G, N.G, T.İ. ve M.G. ile tarafların avukatları üstelik mahkemede hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, esasa ilgilendiren mütalaasında sanıklar Abdullah G, Esvet G. ve M.G’nin, babaları M.E.G’nin 2018 yılında maktulün akrabaları tarafından öldürülmesinin “intikamını kabul etmek” üzere cazibe ve aksiyon bölümü yaparak öldürülmüş Bahattin Erol’u düşünüm ve eylem birliği süresince öldürdüklerini, maznun R.G’nin üstelik maktulün öldürülmesinden önce sanıklarla irfan yaptığını belirtti.

Savcı antrparantez sanık H.G’nin, Esvet G’nin amcası olduğu ve görüngü öncesinde “önüne kim gelirse öldür” şeklinde beyanda bulunarak sanığın suç işleme kararını kuvvetlendirdiğini, sanık N.G’nin maktulün adresini tayin ettiğini, maznun T.İ’nin ise görüngü öncesinde Abdullah G. ve Esvet G’nin itimat kartlarına ödemeler yaptığını anlatarak, 7 kişinin üzerlerine tehirli suçlamalar yönünden cezalandırılmalarını istedi.

Savunmasında, hususi güvenlik görevlisi Bahattin Erol’u öldürdüğünü itiraf eden Esvet G, olayı “nefes gütme saiki” ile gerçekleştirmediğini öne sürdü.

Olayın tesadüfen gerçekleştiğini kanıt fail Esvet G, “Ben birey güvenliğim zımnında silah taşıyordum. Babamı, Bahattin’in babası öldürtmüştür. Olay günü Bahattin’i hasbelkader görmem dolayısıyla bu eylemi gerçekleştirdim.” ifadesini kullandı.

Tutuklu sanık Abdullah G. ise suçlamayı kabul etmeyerek tahliye ve aklanma talebinde bulundu.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek beraatlerine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Esvet G’yi “içki gütme saikiyle tasarlayarak bilerek eş cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse, “ruhsatsız cebe germek” suçundan ise 2 yıl hapishane ve 1200 lira adli para cezasına, sanık Abdullah G’yi ise olayda maznun Esvet G’ye yardımcı olduğu gerekçesiyle 18 sene kodes cezasına çarptırdı. Astronomi, sanıklar R.G, H.G, N.G, T.İ. ve M.G’nin ise “yüklenen suçun sanıklar marifetiyle işlendiğinin sabit olmaması” gerekçesiyle beraatına karar verdi. Eksiksiz sanıkların kâin hallerinin devamına bile hükmedildi.

Merkez Yüreğir ilçesi Levent Mahallesi’nde, 24 Temmuz 2019’dahi özel asayiş görevlisi Bahattin Erol (29) silahla öldürülmüştü. Özel güvenlik görevlisini öldürdükleri iddiasıyla 7 sanık üzerine sorun açılmıştı.

Share: