Adana’da portakal hasadı başladı, bahçede kilosu 10-12 lira

Türkiye’nin narenciye ihtiyacının 3’te 1’ini karşılayan Adana’bile portakal hasadı başladı. Yüreğir Kültür Odası Başkanı Mehmet Atak Doğan, güzeşte Mart ayında yaşanan tuman nedeniyle verimin düştüğünü, portakalın bahçede kilosunun 10-12 lira beyninde değiştiğini söyledi.

Adana güzeşte yıla göre yüzde 10 artarak 158 bin dönüm alanda üretimi yapılan portakalda bu sene dönüm başına averaj 1-2 titrem ürün alınıyor. Yüreğir ilçesinde yetişen erkenci portakallar yetersiz içinde tüketilmesinin birlikte başta Rusya almak için Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Bahçede fiyatlar ise güzeşte yıl 2 teklik 80 kuruş ile 3 teklik arasında değişirken bu sene 10-12 liralık ortada değişiyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Çukurova Bölgesinde 20 Mart’ta yaşanan baş döndürücü don nedeniyle bazı bölgelerde meyvelerin bir iki olduğuna özen çekerek, “Güzeşte sene bu erkenci portakalın fiyatı 2 liralık 80 kuruş ile 3 teklik ortada değişiyordu. Bu sene dalda semere beş altı olduğu için şuanda bahçede kilogram fiyatı 10-12 liralık arasında değişmekte. Naveline ve Fukumoto cinsi erkenci portakal hasat ediliyor. Bu portakallarımızın yüzdelik 60’ı Rusya’ya, yüzde 30’u Avrupa’ya, yüzde 10’u birlikte Zenci ülkelerine gönderiliyor” dedi. Bazen bölgelerde verimin az olduğuna değinen Doğan, “Bura tuman görmediği üzere verim yüksek. Bulunduğumuz bahçede dönüme 2-3 titrem beyninde ürün alınıyor” dedi. – ADANA

Share: