ADIYAMAN’DA İKİ MAHALLEDE KUDURMUŞ KARANTİNASI

ADIYAMAN’da, ölen tıpkı kedide akur hastalığı belirleme edilince iki mahalle karantinaya alındı. Mahallelerdeki pisik ve köpekler barınaklara götürülürken, sahipli hayvanlar amacıyla telkih çalışması başlatıldı.

Sümerevler Mahallesi’nde tıpkı kedinin sayrı olduğunu gören vatandaşlar, durumu Adıyaman Belediyesi Veteriner Müdürlüğü’ne bildirdi. Mahalleye giden ekipler aracılığıyla hastalanmış olan kedi karantinaya alındı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bilgelik verildi. Kedi tıpkı gece ölünce, hayvandan alınan numune Adana Baytar Taharri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi. Burada yapılan incelemede, kedide kudurmuş hastalığı belirleme edildi. Bunun konusunda Adıyaman İli Efsanevi Esenlik Zabıtası Komisyonu marifetiyle Bahçecik ve Sümerevler mahallelerinde kudurmuş şüphesiyle karantina uygulanması kararı alındı. İki mahallede yardımcı kuduruk aşısı uygulaması ve işaretleme yapılmaya başlanırken, sahipli pisik ve köpeklere ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince havari kudurmuş aşısı uygulaması yapılıyor.

Anne ve babaları akur vakasından ötürü münebbih Adıyaman Belediye Reisi Süleyman Kılınç, rutin aşılamaların devam ettiğini ve bu olayın ardından hayvanlara aşılamanın hızlandırıldığını aktardı. Kılınç, “İhbar üstüne ekiplerimiz kediden şüpheleniyorlar ve kediyi karantinaya alıyorlar. Aynı akşam burada artan efsanevi ayrıksı sabahleyin ölünce arkadaşlarımız tarım toprak müdürlüğüne bildirip kediden alınan dekoratif Adana’ya gönderiliyor ve sonucun artı çıkmasının peşi sıra sevindirici fenomen ise kedinin ısırma, tahriş yok böyle tıpkısı fenomen elan olmadı. Çarçabuk kedinin bulunduğu Sümerevler Mahallesi’nde aşılarımıza başladık. Elhak rutin aşılamalarımız devam ediyordu. Alelhusus agresif hayvanların öncelikle aşılamaları yapıldı. Alelhusus vatandaşlarımıza uyarıda düşmek istiyorum malumunuz Türkiye’de 15 milyona mail çıkmaz hayvanlarımız var. Dolayısı ile bu vakalar türlü, kudurmuş öldürmez, geç kalırsanız öldürür. Bu konuda esas ve babaların çocuklarımız üstüne çok dikkatli olmaları lazım. Verimli köpüklenen akarsu ile yıkayıp serian hekim arkadaşlara yönlendirilmesini irade ediyorum” diye konuştu.

Share: