Ağustos ayı dış ticaret rakamları açıklandı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre, yüzde 13.15 artışla 21,3 bilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde genişlik faziletkâr ağustos kocaoğlan dış satım rakamıdır” dedi.

Gaziantep’te katıldığı Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği’nde (GAİB) Ağustos kocaoğlan dış ticaret rakamlarını açıklayan Bakan Muş, “Gaziantep firez ve tecim merkezi haline geldi. Gaziantep geçtiğimiz yıl 10 bilyon doları geçen ihracatıyla ülkemizin 5. sırasında yer almaktadır. MEMLUK Dalan Bankası küçülmeye başlamıştır. Ukrayna’üstelik devam eden cenk ve Tayvan krizi riskleri yanı sıra getirmektedir. Hububat koridoru anlaşmasıyla bugüne büyüklüğünde 1 milyon tona ulaşmıştır” dedi.

Bakan Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre, yüzdelik 13.15 artışla 21,3 milyar dolar yerine gerçekleşti. Bu bugüne kadar yeryüzü faziletli ağustos ayı dış satım rakamıdır. Türkiye dış satım rekorlarına bitmeme ederek, 2022’nin 8. ayında birlikte en efdal mahiye ihracat değerini yakalamıştır. Aut tecim hacmimiz yüzde yüzde 28,39 artarak 54 milyar dolara yükselmiştir. Enerji ve zer dünya ihracatın ithalatı gelecek oranı yüzde 91,6 oldu” ifadelerini kullandı.

“Bildirme aşkın dış satım yapılan ülkeler”

Arz fazla dış satım yapılan ülkeleri açıklayan Vekil Muş, “Genişlik aşkın ihracat yapılan ülkeler, Almanya 1 bilyon 662 milyon dolar, ESIR 1 milyar 480 milyon dolar, Irak 1 milyar 258 milyon dolarla başı çekti” şeklinde konuştu.

“TL ile yapılan dış satım rakamları”

Ağustos ayında TL ile ihracat yapılan devlet sayısı ve rakamları paylaşan Bakan Muş, “2022 yılı Ağustos ayında TL ile dış satım yaptığımız devlet sayısı 164, TL ile ihracat özne firma sayısı ise 6 bin 439 olmuştur. 2022 yılı Ağustos ayında TL ile yapılan dış satım bir önceki yılın ayrımsız ayına göre yüzdelik 109 artma göstermiştir” diyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: