Akıbet An | Gusto zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, firuze renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla bölge turizminde ön plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta saha alan, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, sonuç yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi kadar turizm destinasyonlarıyla dolay plana çıktı.

Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren turkuaz renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler rabıta gösteriyor. Tabiat parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde kestirmece 20 metreden Aksu Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi dahi rabıta görüyor.

Mineralli suyun aktığı beyaz taşlar ve firuze renkli göletlerden oluşan Göksu travertenleri da bu mevsim yerli ve ecnebi turistler vasıtasıyla ülfet edildi. Teras şeklinde haddinden fazla sayıda göletten oluşan travertenlerin beraberinde degaje ladin ormanları ve çayırlarla ciltli Kubbe ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Beğeni Parkı birlikte hayat veren ortamıyla doğaseverlerin yol uğrağı noktası arasında.

20 Ağustos 2020’üstelik meydana gelen selde balaban hasar alan ve cesamet aracılığıyla baştan inşa edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Belediye Reisi Anlaklı Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede tahminî 30 yıldır turizmde yöre planda olan Kubbe ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri gibi turizm destinasyonlarının de eklendiğini söyledi.

Bu sezon Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin yöre plana çıktığını aktaran Şenlikoğlu, “Şu anne büyüklüğünde Göksu travertenleri 100 bine andıran ziyaretçi aldı, seçkin Cumartesi ve Aksata dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Zevk Parkı’nın üstelik yavaş ziyaretçi aldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde özellikle Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üstünde turizm hareketi oluştu. Kalabalık-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli kara yolunda yapılan icraat bu turizm hareketinde çokça avangart oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli esmer yolunun tamamlanmasıyla bu hareket haddinden fazla elan katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden mevrut ziyaretçi sayısı üstelik erişim yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı da artacak”

Turizmin ilçede bir numara barışma kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Kullanılmamış yapılan otellerimiz üstelik var, girişimcileri da tebrik ediyoruz. İnşallah birkaç sene içerisinde açılacak oteller daha var. Sonunda konaklamalı ağılayacağımız konuk sayısı de artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin sonbahar ve kış mevsiminin da ayrı bir güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde birlikte çokça sayıda ziyaretçinin ilçeyi müzakere edeceğini aktardı.

Sel felaketinin ardından kerem eliyle kaymakamlık merkezinin baştan mensur edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziki durumu ağız ağıza değişti. Bakir hisse senedi yerlerinin faaliyete geçmesiyle burası çekicilik merkezi olacak. Uray adına karı ve dinç girişimciler ile turizme yönelik çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Beğeni Parkı’nda canlılık gösteren otelin müdürü Durmuş Coşkun dahi mayıs ayından ilkgüz sonuna kadar yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kümbet Yaylası’nın Şark Karadeniz’in eskimemiş eskimiş alanlarından biri olduğuna meni fail Ateşin, “İnsanların keşfetme duygusu elan de arttı. Giresun turizmde serencam dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin bile etkisi var, orası domestik ve ecnebi seyyah calip tıpkısı mıntıka. Kubbe Yaylası insanların durak noktası ergin durumda. Bu bölgeler turizme çok katkı sağladı.” dedi.

Coşkun, yaz turizmini çokça gani geçirdiklerine değinerek, şita turizminde birlikte yer dolgunca seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin erdemli olduğunu kaydetti.

Share: