Akıbet an haberi… TAHLİYE EDİLEN CİNAYET ŞÜPHELİSİ ANNELIK, 375 GÜNDÜR ARANIYOR

BURSA’nın Gemlik ilçesinde 2 sene evvel geberik mevcut Suriyeli Muhammet Hüseyin’in (9) yakılıp, azap ile öldürüldüğünün belirlenmesinin arkası sıra daha önceki tahliye edilen üvey anne Emine Hayyum (44) karşı 2 Eylül 2021’bile yakalama kararı çıkartıldı. Bursa 7’nci Çetin Ukubet Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet mahbes ile yargılanan Hayyum, 375 gündür aranıyor.

Görüngü, 11 Şubat 2020’da Eşref Dinçer Mahallesi’nde meydana geldi. Polis Güçleri, komşuların ayrımsız evden bağrışma sesleri geldiğine dayalı ihbar aldı. İhbarla eve revan ekipler, ailesiyle alay malay zinde Suriyeli Muhammet Hüseyin’i ölmüş buldu. İlk incelemede çocuğun vücudunda çökelek, çarpma ve üzüntülü izlerine rastlandı. Babası, üvey annesi ve 3 kardeşiyle birlikte oturan ve ezinç yapılarak öldürüldüğü değerlendirilen Muhammet Hüseyin’in camit bedeni, kesme ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla Bursa Adli Tababet Morgu’na kaldırıldı. Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada oldukça çocuğun donmuş bedeninden alınan parçalar, İstanbul Adli Tababet İhtisas Dairesi’ne gönderildi. Muhammet’in ablası H.H.’nin dahi sırtında acılı olduğu belirleme edildi. H.H. de Bursa Kent Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

ÖNCE KIZINI, SONRA EŞİNİ SUÇLADI

Ata Yahya Hüseyin (40) ile analık Emine Hayyum gözaltına alındı. İkilinin ifadeleri ise Muhammet’in ölümünün bir dönem süresince saklandığını ortaya çıkardı. Cet Yahya Hüseyin, ifadesinde Muhammet ile ablası H.H.’nin önceki evliliğinden olduğunu, ikinci eşi Emine Hayyum’dan birlikte 2 çocuğu bulunduğunu söyledi. Polise, oğlunu 14 yaşındaki kızı H.H.’nin öldürdüğünü belirten Yahya Hüseyin, şunları anlattı

5 sene önce ülkemdeki çöz savaştan kaçarak, Bursa’ya geldim ve otogarda rehber adına çalıştım. Fenomen haset akşamı işten geldim. Eşim, ‘Muhammet öldü’ dedi. Korkudan cenazenin yanına gidemedim. Polisi sebep aramadığını sorduğumda, ‘Polisi aramayalım, bizi can atarlar’ dedi. Polisi bakmak istediğimde ise boğazına bıçak dayayarak, ‘Polisi ararsan, kendimi keserim’ dedi. Bunun üstüne polisi arayamadım. Hangi olduğunu sorduğumdaysa Muhammet’in ablasının saffet sonrası unuttuğu kimyasal maddeyi içtiğini söyledi. Ertesi sabah ise ablasının kardeşini, ağzını elleriyle kapatarak, boğduğunu söyledi.

Oğlunun bulunduğu odaya girmediğini, kızına dahi korkudan titrediği amacıyla olayı soramadığını tez fail baba Hüseyin, Sabah işe gittim. Akşam Ezanı eve geldiğimde eşime polise bilgelik vermemiz gerektiğini söyledim. Fakat ‘Polis Güçleri bizi mahveder, karın atar, dallar adi olur’ diye, karşı imdi. Oğlumun cesedini gömmeyi planladı. Ben da ‘Tamam’ diyerek onu oyaladım, evden çıkıp polise geldim. Oğlumun ölümünde eşimden şüpheleniyorum diye konuştu.

‘EŞİMLE ARAMIZDA MESAIL VARDI’

Üvey asıl Emine Hayyum ise Muhammet ile ablası H.H.’nin ilgilendiğini, bu nedenle vücudundaki yanıkları görmediğini belirterek, şunları anlattı

10-15 aktarılma evvel Muhammet, dolabın üzerinden düştü. Elan sonra ayağı ağrıdığı için tuvalete gidememiş, altına yapmış. Ablasına evde kâin kovanlık malzemeleri ile şampuanı vererek, kardeşini temizlemesini söyledim. Birkaç periyot sonra ablası, kardeşinin altını çamaşır suyu ile temizlediğini söyledi. 9-10 aktarılma ilk ise ablası, kahvaltı sırasında konusunda hamam öz döktü. Fenomen günü, ablası yanıma geldi. Hangi olduğunu sorduğumda, ‘Muhammet duvara vuruyordu, saçlarını çekiyordu, Sus yat diyerek, ağzını kapattım’ dedi. Durumu anladığımda eşimi aradım amma söyleyemedim. Zira çocukları nedeniyle eşim ile aramızda sorunlar vardı.

GEREKÇE DETAYLI ALIKONULMA SÜRESİ

İşkence gördüğü belirlenen H.H.’nin polise verdiği ifadesinde, 9 yaşındaki kardeşinin ölümüne annelik Emine Hayyum’un bozukluk olduğunu söyledi. İfadeler sonrası adliyeye gönderme edilen Hayyum, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Henüz sonralari Gemlik Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca Yenişehir Kadın Cezaevi’nde mevkuf kâin Emine Hayyum, etrafli mevkufiyet süresi ve adli tababet kurumundan istenen dosyanın gelmemesi gerekçe gösterilerek, 13 Eş 2021’dahi boşaltma edildi. Emine Hayyum için ‘canavarca hisle ve işkence yaparak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası istemi ile oluşturulan dosya ise Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

HAKKINDA YAKALAMA ÇIKARILDI

Bursa 7’nci Okkalı Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sırasında İstanbul Adli Tababet İhtisas Dairesi’nden muhtemel tabir geldi. Raporda, Muhammet Hüseyin’in ‘yakılarak ve eziyet yapılarak, öldürüldüğü anlaşılmıştır’ denildi. Rapor sonrası murafaa, 2 Ilkgüz 2021’üstelik Emine Hayyum üzerine durdurma kararı çıkardı. Emine Hayyum’un Türkiye’da olduğu ve 375 gündür polis güçleri ekiplerince arandığı öğrenildi.Share: