Akıbet zaman haberleri! Idareci gazeteci Sami Kohen ölümünün 1’inci yılında anıldı

MİLLİYET Gazetesi’nde 66 yıl boyunca diplomatlık ve aut haberlerle ait sayısız habere imza atan mahir gazeteci Sami Kohen ölümünün 1’inci yılında Demirören Iletişim Araçları Center’da yapılan törenle anıldı.

Ulusallık Gazetesi’nde 66 sene süresince diplomasi ve dış haberlerle ilgili abece ve haberlere imza atan Sami Kohen, 18 Teşrinievvel 2021 yılında 93 yaşında hayata veda etti. Yordamlı âdem evladı için bugün saat 14.00’da Demirören Medya Center’da anma töreni düzenlendi. Törene Sami Kohen’in eşi Mirka Kohen, kızı Çiğ Kohen Aldiş, oğlu Yiğit Kohen, gelini Ses Kohen, Milliyet Gazetesi Umumi Ürün Yönetmeni Mete Belovacıklı, Tabiiyet Gazetesi Aut Haberler Müdürü Levent Köprülü, Zor Londra Büyükelçisi Özdem Sanberk, Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Reşit, Maltepe Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Hasan Ünal, Demirören Medya Center çalışanları ve Demirören Iletişim Araçları Ustalık ve Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı. Izlence Sami Kohen’in hayatının anlatıldığı film ile başladı. Peşi Sıra Milliyet Gazetesi Aut Haberler Müdürü Levent Köprülü ve Sami Kohen’in kızı Jale Kohen Aldiş kürsüye gelerek müracaat yaptı. Seksiyon konuşmalarının peşi sıra Mütekait Londra Büyükelçisi Özdem Sanberk, Özgürlük Gazetesi Yazarı Sedat Ergin, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Tabiiyet Gazetesi Aut Istihbarat Müdürü Levent Köprülü koordinatörlüğünde Sami Kohen’i anlatan konuşmalar yaptı.

YAZDIKLARINDAN HİÇ ŞÜPHE EDİLMEDİ

Anma töreninde mütekellim Sami Kohen’in kızı Çiğ Kohen Aldiş Babam son ettiğinde yaşı 93’tü. Bu fiziki yaşıydı. Gazeteci adına enerji yaşı ise 30 ile 35 gözyaşı arasındaydı. Bir da can kuşu yaşı vardı ki, o 18. Kimse ona yaşını veremezdi çünkü onun atom karınca edasında tıpkısı enerjisi vardı. Son edeli benzeri sene oldu. Ne kadar çabuk geçtiğinde inanmakta zorlanıyorum. Bizden ayrılırken babamla ait o kadar çokça yazı yazıldı, o kadar evire çevire sözler söylendi ki aynı gazeteci adına yegâne başına ayrımsız müessese oldu. Mesleğine olan tutkusu, çalışkanlığı, bayılmak tükenmez merakı, mücahede titizliği, herhangi bir şeyi iki el taharri etmesi nedeniyle söyledikleri ve yazdıklarının doğruluğundan on paralık işkil görülmediği anlatıldı. Türkiye’yi dünyaya takdim etmek misyonu üstlenmesinde diplomat kişiliğine değinildi. Dışişleri karışma dayanabilen çok ecnebi çalım vasıtasıyla başvuru sayıldı. Hep fikrine başvur uluduğundan herhangi bir ant nesnel yaklaşımından ve basında hangi kadar tırsmak gösterildiğinden bahsedildi. Bire Bir sprinter değil bile tıpkı maratoncu benzetmesi yapıldı. Karınca kabil etken olduğu ve naifliği anlatıldı dedi.

SAMİ KOHEN ÇOKÇA NAZIK BİR MARKAYDI

Milliyet Gazetesi Aut Istihbarat Müdürü Uzun Köprülü, Sami Kohen’in ‘Tabiiyet çokça değerli ayrımsız markadır’ sözünü hatırlatarak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisine faik muvaffakiyet belgesi verirken bir bire bir ifade kullanmış ve Sami Kohen’i eskimeyen ayrımsız marka namına takdim etmiştir. Yıldızlı terennüm etmek icabında geçkin kabilinden hatırlıyorum. Tören sonrasında bilim yapılacağı antlaşma telefon etmiş ve Uzun ‘Bu cümleyi kesin kullanın’ demişti. Onu bağımlı kim, kırmadık amma ondan bilahare konuşmalarında o tüm temas devir bire bir temel noktasıydı. Epey çokça balaban benzeri markaydı. Aramızda tüvana arkadaşlarımız var. Sami Bey’in söylemiş olduğuyla, Sami Bey’in nazik bir marka oluşu ile ilgilendiren arasında benzeri angajman kuramamış olabilirler. Tıpkı insan düşününki gazetenin kuruluşundan itibaren sonuç nefesine büyüklüğünde gazeteyle birlikte dallı güllü o ceride amacıyla mücahede veren ve ilk günkü kabil galeyan içeresinde olan bir insandı diyerek konuştu

Sami Kohen Kimdir

Sami Kohen 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Gazeteci Albert Kohen’in oğludur. Kohen babasının 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı La Gri bile Türkiye (Türkiye’nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonradan Türkçe namına geçmiş Türkiye’nin Sesi ve sonra Haftanın Sesi adları altında yayınladı. Ardından Fecir, Yeni İstanbul ve İstanbul Özel Ulak gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet Gazetesi’ne katıldı. 1960 yılında eşi Mirka ile evlendi. Çiğ ve Kahraman adında iki çocuk dünyaya geldi. 1954 yılından ölümüne kadar gece gündüz namına Tabiiyet Gazetesi’nde muharrirlik yaptı.

Share: