Akkuyu NGS’de test edilecek nükleer yakıt simülatörleri Türkiye’ye gönderildi

Rusya Çap Nükleer Erke Kuruluşu Rosatom’un mahrukat şirketi TVEL, inşası devam fail Akkuyu Nükleer Ciddi Santrali’nin (NGS) ilk ünitesi amacıyla ürettiği nükleer mahrukat simülatörlerini Türkiye’ye gönderdi.

TVEL Mahrukat Şirketinin Gün Batısı Sibirya’bile bulunan istihsal tesisi Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisinde üretilen yakıt simülatörlerinin yanı sıra, reaktör kontrolü ve koruması üzere arama çubuk modelleri ile nükleer yakıtın kontrolü üzere lazım araçlar dahi Türkiye’ye atıf edildi. Yakıt demeti simülatörleri ve taharri çubuk modelleri, yeni tıpkı ağır sıklet ünitesinin devreye alınmasından önceki tesisin kilit sistemlerini sınamak için reaktör çekirdeğine yükleniyor ve daha sonraları boşaltılıyor. 3+ evlat vahim ünitelerinin reaktör çekirdeği, uranyum yakıtlı 163 mahrukat demetinden oluşuyor.

Akkuyu NGS’nin bir numara güç ünitesi amacıyla gerekli olan geçmiş çekirdeksel yakıtın ise 2023 yılında gönderilmesi planlanıyor. Akkuyu NGS’nin tüm ciddi üniteleri amacıyla nükleer yakıt tedarikine yönelik tafsilatlı vadeli kesim, TVEL ve Akkuyu Nükleer A.Ş. beyninde 2017 yılının sonlarında imzalamıştı. amma velakin, Rosatom’un taraf kuruluşu TVEL A.Ş.’nin Merkezi Tasarım ve Uygulayım Bilimi Enstitüsü (MTTE A.Ş.), çekirdeksel santralin beherglas ünitesine çekirdeksel mahrukat doldurma ve derkenar yakıtın değiştirilmesi için geçer Zalim yapımı yakıt itmam makineleri bile tedarik edecek. Yakıt imla makinesinin Akkuyu NGS’nin ilk yoğun ünitesine sevkiyatının 2023 yılında yapılması planlanıyor. – MERSİN

Share: