Akşener’den hükümete mütekait maaşı tepkisi: En düşüğü minimal ecir büyüklüğünde olmalıdır

Seçme hafta apayrı benzeri ilde esnaf ziyareti yapan İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, bu öğün birlikte Aksaray’da kendisini muntazır vatandaşlara seslendi. Tahminî 2 senedir devlet ülke gezdiğini tamlayan Akşener, “Burada tıpkısı amacım var. Çokça ince ayrımsız zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna karşılık şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine bahis çaptırdığı ama sizin derdiniz konuşulmadığı için da her birinizin şakirt çıktığı tıpkı tümce var bu ülkede.” dedi.

“GENIŞLIK BAĞAN EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALI”

Ekonomiye ve hayat pahalılığına değinen Akşener, emeklileri sevindirecek ayrımsız vaatte birlikte bulundu. İYİ Parti lideri, “Tekaüt maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 liralık mütekait maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu genişlik bağan mütekait maaşı asgari ücret büyüklüğünde olmalıdır. Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı yapmadı biz yapacağız az kaldı. Hani treniniz hangi oldu yağız şimendifer, ne oldu havaalanı, hangi oldu çökülen çiftlikler. Telaki denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 bilyon TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan makbuz Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın ev dostu.”

ÇİFTÇİLERE SESLENDİ

Akşener, çiftçinin hareketlilik faturasının efdal olduğunu belirterek, ” İç Anadolu Bölgesi’nde hepinizin derdi suyun kaybolması, neşelilik pompasıyla su çıkarılması, sulamanın böyle yapılması. 113 bin teklik cıvıltı faturası gördüm. 60 bin liralık fatura gördüm. 52 bin liralık fatura gördüm. Yahu bunu ödeyen aynı çiftçinin, 3 ayda 180 bin liralık bitmek zorunda artan bir çiftçinin malından elinde ne büyüklüğünde para kalabilir? Bunun içine bir birlikte koyun mazotu, koyun ilacı, kucak gübreyi. Geriye hangi kalır?” dedi.

“SİYASETÇİLERİN İNSANLARIN SESİNİ DUYUP ÇÖZÜM ÜRETMESİ GEREKİYOR”

Akşener, ister erk olsun, ister ihtilaf, siyasetçilerin görevinin vatandaşı dinlemek olduğunu tabir etti. Siyasetçilerin görevinin vatandaşların sorunlarına çözüm peyda etmek olduğunu anlatan Akşener, şunları kaydetti: “Siyasetçiler bu çözümlerin üzerinden rakiplik etmektir. Benim kadar herhangi bir siyasetçinin buraya gelip karşınızda resmi tanzim durmasını sağlamaktır. Siz olmazsanız politika da olamaz, siz olmazsanız tek öz olanaksız. O nedenle esnaf üzere müşterisi velinimet olduğundan bu dükkanlara girdim. O dükkanların içerisinde, ‘Bu akşam ne pişireceğim?’ diye düşünen kadınları gördüm. Atanamayan gençlerin gözyaşlarını gördüm. İnsanların, ev hanımlarının, çiftçilerin konuştuğunu gördüm. Siyasetçilerin esnafların içerisindeki insanların sesini duyup ona çözüm üretmesi gerekiyor.”Share: