Akyaka’da ürküten bahir suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı

Akyaka’da ürküten deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştıBir hafta geçmiş 15 metre olan bahir suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı
MUĞLA – Muğla’nın rahat site unvanlı Akyaka Mahallesi’nde deniz suyunun bire bir haftadır bağırsak kesimlere çekilişi devam ediyor. Bir hafta evvel 15 metre olan bahir suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı.
Hafta sonu tatili amacıyla Akyaka’evet gelen vatandaşlar periferi kenarındaki işletmelerde güneşin tadını çıkarırken, füru da zamanlarını yaklaşık 50 metreye vasıl bahir suyu çekilmesi sonrası oluşan su adacıklarında baziçe oynayarak geçiriyor.Ayrımsız hafta önceki 15 metre olan deniş suyu çekilmesi benzeri haftadır gel-git olayları ile bitmeme ediyor. Sülale-Nisan ayları ve Eylül-Son Teşrin aylarında sezonluk fark zımnında yaşanan bahir suyu çekilmesinde çekilen bahir suyu bir dönme yeniden sakat haline geliyordu. Akyaka’da aynı hafta önce 15 metreye vasıl bahir suyu çekilmesi, zaman zaman su düzeyi bozuk haline alırken, zaman deniz suyu çekilmesinin 50 metreye ulaştığı ve halen çekilmenin bitmeme ettiği görüldü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Coğrafi Bilgelik Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Denizlerimizdeki kırat değişimleri, gel-git hareketleri, rüzgar basınç değişiklikleri deprem sonrası oluşan tusunami etkilere mecbur adına değişmektedir. Ancak umumi itibari ile gel-git hareketleridir. Haftalık, aylık ve almanak değişebilmektedir. Gezegenlerin, ayın ve dünyanın konumuna merbut namına bu etkiler bazı bazı henüz fazla, arada sırada elan beş altı olabilmektedir. Tusunami kadar etkiler depremden serian sonraları veya saatler içerisinde uzak kıyalarda etkisini göstermektedir. Bu nedenle şu an amacıyla depremden kaynaklı olduğunu söylememiz akıllıcasına olanaksız. Değişik taraftan gezegenler bire bir denizleri çektiği kabilinden kıtaları üstelik etkilemektedir. Özellikle ayın on dördü dönemlerinde gezegenlerin etkilerinin bütünleşik namına elan az olduğu dönemlerdir. Fakat literatürde iri çaplı depremler gel-git hareketlerinden ya da gezegenler arası etkilerine müteveccih aheste etkileri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Share: