Al bültenle aranan banka dolandırıcısı Türkiye’ye reddetme ediliyor

İsveç’te online iz eden Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye dolandırıcılık suçundan reddetme etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı.

Kale’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’dahi 3 bankaya yönelik anaç dolandırıcılığıyla suçlanması zımnında İsveç’e kaçtığı dökme haberde, Kale’nin Haziran 2012’dahi korunma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi.

Kale’nin İtalya’da 2 yıl arızi sığınmacı celse kartı aldığı ve 2016’birlikte İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş şişman İsveçli biriyle evlendiğine özen çekilen haberde, Kermen’nin bu evlilik sayesinde İsveç’te habitat ve say izni aldığına belen edildi.

Ilk Teşrin 2021’bile Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı ifade edildi.

Türkiye’ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kermen’nin ismini de Johan Gustavsson adına değiştirdiği belirtildi.

“FAZILETKÂR DURUŞMA İADE İÇİN BİR ENGEL OLMADIĞINA DEĞIŞMEYEN VERDİ”

İsveç mehabet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin ayyarlık suçundan al bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye’ye iadeli edilmesine değişmeyen verdiği kaydedilmişti.

Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Hak ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin aynı format olduğunu söylemişti. Johansson “Faziletli Duruşma durumu herhangi bir zamanki kabil inceledi ve iadeli amacıyla bir bariyer olmadığına değişmeyen verdi” şeklinde konuşmuştu.

bahis konusu kişinin Türkiye’da 14 yıl dam cezası bulunduğu aktarılmıştı.

Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

 

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere müsaade belgesini imzaladı 

 

Share: