Almanya’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

– Almanya’bile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

FRANKFURT – Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğunun 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında düzenlediği resepsiyonda Türkiye Cumhuriyetinin 99. yapı yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin 99. yapı yıldönümü, Türklerin pahal namına yaşadığı Avrupa ülkelerinde hararetli benzeri şekilde kutlanıyor. Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu, Dietzenbach kasabasında 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla kabul töreni düzenledi. Türk toplumunun ve çağrılı kâh Alman yetkililerinin aynı araya geldiği resepsiyona paydaşlık pahal oldu. Resepsiyona Frankfurt’ta kâin Suudi Arabistan, Cezayir, Bosna Hersek, Fransa, Karadağ, Endonezya, Özbekistan, Kazakistan, Vietnam, Kolombiya, İspanya, Kamboçya, Rusya, Tayland, Peru, Türkmenistan, Lübnan, Pakistan Başkonsolosları ve değişik başkonsolosluklar birer ajan göndererek katılım gösterdi. Antrparantez Gücük Ay 2020’dahi Hanau’daki ırkçı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve 2018 yılında katar rayları üzerindeki bir Almanı kurtarıp trenin altında kalarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Alptuğ Sözen’in ailesi de resepsiyonda yerini aldı.

Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer ve eşi Gül Tunçer misafirleri kapıda karşılayarak 99. yıl dönümü anı fotoğrafı çektirdi. Şüheda üzere ihtiram duruşu ve Türkiye ile Almanya Milli Marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ulusumuzun verdiği istiklal mücadelesinin bugünlere nail arz sürekli ve önemli mirasıdır. Bu düşündürücü günde ülkemizin bağımsızlığı, bağlantı ve bütünlüğü uğruna canlarını ortaya koymuş yekpare kahramanlarımızın ermiş hatırası önünde nazikâne eğiliyoruz” dedi.

“Bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine müteveccih çabalara önderlik ediyoruz”

Başkonsolos Tunçer Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaş gününe bir adım daha yaklaştığını, Avrupa’da yaşanmakta olan cidal ve çatışmalar Türkiye’nin yapı felsefesini yapılanma eden “Yurtta sulh, cihanda barış” ilkesinin ne büyüklüğünde manidar ve bulunmaz olduğunu bir nöbet henüz ortaya koyduğuna ilgi çekti. Türkiye’nin sulh ve güvenlik, âdem hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında küresel düzeyde bitmeme fail çalışmalara sunu çok somut ulama yapan ve avangart roller üstlenen ülkelerin başında geldiğine değinen Başkonsolos Tunçer, “Uluslararası toplumun sorumlu aynı mensubu kendisine bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine yönelik çabalara önderlik ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve BM Genel Sekreteri Sayın Guterres liderliğinde ölçülü dokunaklı gayretler neticesinde Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasının sağlanması bunun en mail örneklerinden biridir. İstanbul Tahıl Anlaşması kapsamında bugüne büyüklüğünde 8 milyon tonu çok tahıl ve aynı ürünün sevk edilmesi sağlandı. Sevkiyatın kesintiye uğramadan sürdürülmesine müteveccih diplomatik temaslarımıza ciddi aynı şekilde devam ediyoruz. Savaşın her an elan ciddi boyutlar aldığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Müzakereler tarafından ulaşılacak adil tıpkı barış temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz. Unutmayalım savaşın iyisi, barışın kötüsü imkânsız” dedi.

“İnsanlarımızın Almanya’ya elan iri kâr sağlayacaklarını düşünüyoruz”

Almanya’daki Türk kökenlilerin bilgelik, spor, tekellüm, politika ve hisse senedi dünyası kadar mütehammil çokça alanda kaydettikleri başarılarla çekicilik duyduklarını anlatım fail Başkonsolos Tunçer, “Başkonsolosluk namına sunu iri önceliklerimizden biri görev bölgemizdeki Türk toplumunun beher ferdinin içtimai alanda adil ve değer şartlara sahip olması ve hem Almanya hem dahi ülkemiz için artı derece üretir tıpkısı konuda bulunmasıdır. Dillerini, kültürel ve manevi değerlerini gereğince yaşatabildikleri ölçüde insanlarımızın Almanya’ya elan balaban fayda sağlayacaklarını düşünüyoruz. İki mevki arasındaki işlek insanca bağlar da bunu vazgeçilmez kılarken, hangi eyvah ki bibi ırkçı, ayrımcı ve yabancı düşmanı yaklaşım ve eylemlerin vuku bulduğu üstelik bir köken. Ancak parçalanmamış olumsuzlukları ve anlaşmazlıkları el birliği ve aklıselim ile aşabileceğimize olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. Tunçer, davete icabet fail ayrımlı ülkelerin meram temsilcilerine ve Alman siyasetçilere teşekkür etti.

“Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bugünkü halinde olmazdı”

Hessen Eyaleti Avrupa ve Federal İşler Bakanlığı Müsteşarı Uwe Becker da konuşmasında Almanya’de etkili Türk halkının Cumhuriyet Altını Bayramını kutladı. Müsteşar Becker Almanya’daki Türklerin, ülkenin soylu erki ve toplumsal refaha olan katkılarının büyük olduğunu belirterek, “Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bu günkü halinde olmazdı. Almanya bu günkü Almanya olmazdı. Türkiler lüzumlu gelişim güçleri gerekse bile kültürleriyle Alman toplumuna, Almanya’ya şişman katkılar sağlamıştır. Hessen eyaleti olarak Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bursa ile olan ahi site ilişkilerini daha de geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara karşı ufuk gösteremeyiz”

Frankfurt Şehremini Peter Feldmann birlikte Cumhuriyetin 99. bünye yılı dönümünü kutlayarak Frankfurt’un 180 milletten insanların yaşadığı ve 200 ayrımlı dilin konuşulduğu aynı kent olduğunu, Türklerin dahi bu şehrin kebir unsurları arasında meydan aldığı rapor etti. Salonda bulunan ve Hanau’daki rasist saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarını hele selamlayan Şehremini Feldmann, ayrımsız Almanın hayatını kurtararak irtihal eden ve ismi aynı tramvay istasyonuna sunulan Mustafa Altuğ Sözen’in bile unutulmaması gerektiğini vurguladı. Frankfurt ve Hessen eyaletinin her makule kültüre ve millete bariz olduğunu, gelişigüzel sürdürmek isteyen değme toplumla teşrikimesai yaptıklarını söyleyen Feldmann, “Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara karşı anlayış gösteremeyiz. Toplumumuzda dahi yerleri yoktur” ifadelerini kullandı. Frankfurt’ta farklı milletlerin bir arada barış içinde yaşadığını, çatışmanın olmadığını, Türk toplumunun Frankfurt’ta dışlanmadığını, antrparantez film festivalinden piyes günlerine büyüklüğünde şehrin ticaret, konferans ve kültür hayatında var olduğu kaydeden Feldmann, “Türk toplumun nazik dedelerinin bu şehrin kurulmasında balaban emekleri vardır. Bu kent hepimizindir” dedi.

Cumhuriyetin 99. sene dönümü coşkuyla kutlandı

Resepsiyonda Avrupa Ilhak Çalgı Okulu bağlama öğrencisi Yiğithan Öztaş Yemen ve Çanakkale Türküsünü, gitar öğrencisi Güral Güleç Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü, piyano öğrencisi Emirhan Dönmez Wolfgang Amadeus Mozart Rondo Alla Turca’yı (Türk Marşı), keman sanatçısı Irmak Talih, piyano sanatçıları Sezen Karakaş ve Yengi Asan Yağız Yer, Orda Benzeri Köy Var Uzakta, Bilgisizlik Marşı, 10. Yıl Marşı ve Memleketim eserleri çaldı.

Resepsiyonda antrparantez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı vesilesiyle gönderdiği kanaat da okundu.

Share: