Ankara Büyükşehir’in İstasyon Caddesi’ndeki 163 Milyon Teklik Altyapı Projesi Sürüyor

Etimesgut İstasyon Caddesi’nin yıllardır çözülemeyen gidiş geliş sorununa son veren Ankara Büyükşehir Belediyesi, şimdi de bölgede sağanak yağışlar sonucunda meydana mevrut akarsu taşkınlarının önüne bozmak üzere düğmeye bastı. ASKİ Genel Müdürlüğü, 163 milyon liraya tamamlanacak olan kullanılmamış baran suyu ve bozuk su hattı imal çalışmalarını hızlandırdı.

ASKİ Umumi Müdürlüğü, Başkent Ankara’üstelik yıllarca boşlama edilen altyapı yatırımları zımnında yaşanan olumsuzlukları kazanmak üzere harekete geçti.

Etimesgut İstasyon Caddesi’nde ayrıntılı yıllardır yenilenmemesi ve kişi artışına sınırlı yerine sınırlı kalan enfrastrüktür ile dokunaklı yağışların ardından oluşansu taşkınlarını sonlandırmak amacıyla harekete geçildi. Bölgede 163 milyon lira maliyetle tamamlanacak olan kullanılmamış yağmur suyu ve berduş su hattı imal çalışmalarına başladı.

YAVAŞ: “İNSAN CANINI RİSKE ATAN SU TAŞKINLARINI SONLANDIRACAĞIZ”

İstasyon Caddesi’nde başlayan altyapı çalışmalarını sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Kısık, “Etimesgut İstasyon Caddesi’nde yılların gidiş geliş sorununu çözmüştük. Demin ise mufassal yıllardır yenilenmeyen ve kişi artışına sınırlanmış güçlükle artan altyapı üzere harekete geçtik. 163 milyon TL kıymetli projemizle kayırıcı canını riske atan su taşkınlarını sonlandıracağız” dedi.

BAŞKENTE YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER SONUÇ BULACAK

Yoğun trafik akışını damarlı yönde etkileyen ve cadde üstünde kayran kayran esnaf ile yayaların de tahakküm anlar yaşadığı görüntülere serencam verecek çalışmalar kapsamında mevcut altyapı ağız ağıza yenileniyor.

Çalışmalarını hızlandıran ve okullar açılana kadar bitirmeye çalıştıklarını ifade fail ASKİ Biçim İnşaat Kat Başkanı Mehmet Mürtefi Şişmanlar, “Etimesgut ilçesi İstasyon Caddesi’nde Sincan yönünde kestirmece 5 bin metre pis su ve baran suyu hattı çalışmalarına yavaş bir şekilde 4 noktadan başladık. 20 aktarılma ortamında bin 600 metre pis akarsu ve yağmur suyu hattı yaptık. Yumruk kısmını atlattık. Ana caddeden çıktıktan bilahare mesafe sokak bağlantıları bitirip asfalta hazır kuzuluk getireceğiz. Toplamda burada 12 bin metre form çalışması yapacağız”diye konuştu.

PROJENİN MALİYETİ 162 MİLYON 944 BİN TL

İstasyon Caddesi’nin yenilenen altyapısıyla gelişigüzel bölgede biriken berduş suyun Tatlar’dahi mevcut Merkezi Atıksu Tasfiye Tesisi’ne, baran suyunun ise Ankara Çayı’na deşarj edileceğini belirten Şişmanlar, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki sezonlarda yağabilecek yağışlarda ve buradaki erkek artışından kaynaklanan atılmış akarsu yoğunluğunu çözmüş olacağımızı beklenti ediyorum. İstasyon Caddesi’nde bulunan altyapıyı tamamen yeniliyoruz. Azamet Demiryolları’nın altından arttırma 2 modül özel girmek amacıyla 4 noktadan geçişimiz var.”

Sorunun çözümü üzere ağustos ayı başında “Ankara İli Etimesgut İlçesi İstasyon Caddesi Atılmış Akarsu ve Baran Suyu Kolektör ve Kanalizasyon Hatları Imal İşi” ihalesine çıkanASKİ, buradaki çalışmalarını 162 milyon 994 bin 922 TL maliyetle tamamlayacak.Share: