Ankaralı kocabaşı, 2 atom çekirdeği tohumla başladığı kuvvet narı üretiminde ser kurdu

Ankara’nın Beypazarı ilçesi Kayabükü Mahallesi uhtarı Muammer Köksal, 2 çekirdekle başladığı kuvvet narı tarımını geliştirerek 750 metrekarelik limonluk kurdu.

Genellikle tropik abuhava bölgelerinde çok adına yetişen iktidar narını “Ankara’de yetişmez” diyenlere inat kurduğu serada yetiştirmeyi başaran Köksal, ürünün kilosunu 50 liradan Ankara’daki ayrımsız kooperatife satıyor.

Muhtar Köksal, AA muhabirine, kazançlı getirisi faziletli nüfuz narı üretimine, anadan görme ekincilik ürünlerine mütenavip eser olması ve değişik çiftçileri bile bu ürünü üretmeye teşvik etmek amacıyla başladığını söyledi.

İki günde benzeri seraya girerek iktidar narı toplandığına değinen Köksal, iktidar narı üretimini geliştirmeye çalıştığı dönemlerde çiftçiler “Muhtar boş işlerle uğraşıyor.” dediğini anlattı.

Köksal, gereksiz aynı hareket olmadığını herkese gösterdiğini belirterek, “Bugün geldiğimiz noktada nüfuz narının kilosunu 50 liradan satıyorum.” dedi.

İlçesinde almaşık ürünlerin çoğaltılması gerektiğine bel fail Köksal, yeniliklere ayan olduğunu ve başka çiftçilere da yaptığı işi önerdiğini kaydetti.

“Ben bunu eş olması amacıyla ektim”

Köksal, ürünü internette gördüğünü ve 2 çekirdek tohumu ancak bulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“O tohumu aldım ve 2 çekirdekten eş tavhane kurdum. Seramı sürekli geliştirdim, 750 metrekare oldu. Gelecek sene alanı henüz de artıracağım. Iktidar narı hem sağlık açısından hem bile konuşu açıdan yetişkin tıpkı kitap. Beypazarı’nda ekilen mahsulat genelde ıspanak, maruldur, havuçtur. Bunların cazibesi her an düşüyor ve bunların ekildiği tarlalar birlikte artık muattal hale geliyor. Ego bunu eş olması için ektim ve bundan mal kazanıldığını göstermeye çalışıyorum. Çiftçimiz, getirisi faziletli olan alternatif ürünlere yönelmesi geçişsiz.”

Kocabaşı Köksal, serasında yeniden bir Irak Şark sebzesi olan Çin bamyası dahi yetiştirmeyi başardığını sözlerine ekledi.Share: