Antalya haberleri… Ayak Tenisi Acun Şampiyonası, Alanya’da yapılacak

Kadem Tenisi Dünya Şampiyonası’nın 29 Kasım-5 Aralık’ta Antalya’nın Alanya ilçesinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Türkiye Bacak Tenisi Federasyonu Başkanı Mustafa Sunkur, AA muhabirine, ayak tenisinin devlet ve dünyada tezelden gelişmekte olan tıpkı kol olduğunu söyledi.

Göl Ayağı tenisinde centilmenliğin ve fair play’in peş düzeyde olduğunu, akrobatik hareketlerin yapıldığını, seyir düzeyinin da erdemli olduğunu anlatım fail Sunkur, şunları kaydetti:

“Branşın ülkemizde yayılması amacıyla de çalışmalarımız bitmeme ediyor. 2016’üstelik Üniversiteler Arası Türkiye Şampiyonası’yla başladık. Devam eden şampiyonaların sonuncusunu Kula’birlikte bu yıl yaptık. Güzeşte sene Türkiye Basamak Tenisi Federasyonunun kurulmasının ardından Türkiye’nin bilcümle illerinde branşın tanıtımını yaptık. Ülkenin tamamına ayak tenisi eğitimi verdik.”

Sunkur, sabık sene Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Türkiye’den 18, KKTC’den de 2 takımın katılımıyla evvel Türkiye Şampiyonası’nı düzenlediklerini anlattı.

Uluslararası Kıç Tenisi Federasyonları Birliğinin (FIFTA) onayıyla Ayak Tenisi Avrupa Festivali’nin bu sene Alanya’birlikte gerçekleştiğini nâkil Sunkur, “FIFTA, Dünya Şampiyonası’nın bile ülkemizde yapılmasını kararlaştırdı. 29 Kasım-5 Aralık’ta Ayak Tenisi Dünya Şampiyonası, Alanya’dahi yapılacak. Şampiyonaya 24 ülkeden katılım olacak. Bu branşın hem ülkemizde hem dahi uluslararası arenada gelişmesine ulama hatırlamak istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Şampiyonası ve illerde düzenlenen organizasyonlarla milli sportmen seçmesi yaptıklarını dile getiren Sunkur, sunu mebzul sporcularla Türkiye’yi arsıulusal alanda künde etmeye çalıştıklarını belirtti.

Düzenlenen organizasyonlardan çokça sunturlu mankafa dönüşler aldıklarını kaydeden Sunkur, “Gençleri dahi illerde yapılan faaliyetlere katılmaya davet ediyoruz. Fut tenisinin gelişmekte olan sporlar içerisine karışma olması konusunda Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’ndan bindi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: