Antalya’da basılmış israfını göğüslemek amacıyla çiftçilere arazi numunesi ahiz eğitimi

Ekincilik kenti Antalya’üstelik çiftçilerin fazla basma kullanımını azaltmak ve gereksiz maliyetten arkalamak amacıyla yerey analiz çalışması başlatıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca “Yer Analizi Projesi” hayata geçirilerek, kent merkezi ve 19 ilçede proje uygulanmaya başlandı.

Bitkisel Üretim ve Eğitim Bilimi Idarehane Müdürlüğünde vazifeli Ziraat Erdemli Mühendisi Nermin Dede Aksu, Kemer ilçesinde çiftçilere arazi numunesi kabul etme eğitimini nazari ve kılgısal olarak anlattı.

Çiftçiler, aldıkları arazi numunelerini Büyükşehir Belediyesine konfirmasyon ederek, ücretsiz verilen analiz hizmetiyle toprağın durumuna bakarak gübre ve yapıt seçimi yaparak, verimi yüksek yavru, fide ve fidanları toprakla buluşturabilecek.

Yüksek verim, kaliteli iz kazanmak ve akıllıca gübrelemeyi isteklendirmek üzere başlatılan say, parçalanmamış ilçelerde sürdürülecek.

Aksu, çiftçilere toprak analizi yaptırma alışkanlığı vermek üzere emek yaptıklarını bildirdi.

Bitki sağlığının önemine işaret eden Katarakt, “Analizlerle yetişecek bitkinin büyümesi ve ferah mahsul alınabilmesi için toprakta eksik olan bitki elementi tayin ediliyor. Sonunda çiftçimizin gereksiz basma kullanımını önleyerek, toprağın yapısını de korumuş oluyoruz. Çözümleme yapılmadan toprağa sunulan gübrenin bitkiye ve toprağa engel vereceği gibi boş yere harcanan gübre

ekonomik olarak kayıplara defa açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerle eğitime katılan Tümsekli Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir ise bilinçli tarım düzenlemek için toprak analizinin koskocaman olduğunu, yer numunesinin pekâlâ alınacağı üstüne bilgilendiklerini vurguladı.

Share: