Ardahan’da “8. Rahvan Beygir Yarışları ve 6. Doğu Rum Şampiyonası” yapıldı

Ardahan’da, Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonunca “8. Rahvan At Yarışları ve 6. Şark Anadolu Şampiyonası” düzenlendi.

Rahvan atlama beygiri kültürünü yükseltmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Ardahan- Artvin yolu üzerindeki Rahvan Beygir Yarışma Sahası’nda planlı organizasyona 10 ilden 70 atlama beygiri katıldı.

Yüzlerce seyircinin heyecanla izlediği yarışlarda sporcular, belirlenen kurallar çerçevesinde dereceye girebilmek için kıyasıya savaş etti.

Şampiyonada müselles denk kategorisinde ipi göğüsleyen isim Gaye Haki olurken, flaşör balya ve başaltı kategorisinde Mürtefi Inmeli birinci oldu.

Küçük ölçülü kategorisinde Atmaca Haki, nazik ılımlı kategorisinde ise Ömer Cengiz birinciliğe ulaştı.

Deste ve ser kategorilerinde ise Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Tasavvur Arabul’a ilişik beygir birincilik ödülünü almaya doğruluk kazandı.

Vali Hüseyin Öner, burada yaptığı konuşmada, emeği geçenlere teşekkür ederek, rahvan atlama beygiri yarışları kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Rahvan atlarının Orta Asya’dan Türklerle gelişigüzel Anadolu’ya mevrut bir derece olduğunu belirten Öner, “Atlama Beygiri, güneş boyunca atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Milli ve manevi yönden oylumlu bire bir geleneğimiz ve ata sporumuzdur.” dedi.

Öner, akıbet yıllarda anadan görme spor dallarında vahim tıpkısı yönelme olduğuna dikkati çekerek, “Bu yönelme ile ülkemizin bir nice yöresinde geleneksel tıpkısı kol namına rahvan atlama beygiri yarışları yapılmakta. Anadan Görme Spor Dalları Federasyonumuzun, belediyelerimizin ve kulüplerimizin emekleri ile bu değerimiz yaşatılmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.Share: