Arıcılar, Kendilerinden Şeker Parası Toplayan Tahap’ın Yöneticileri Için Yanlışlık Duyurusunda Bulundu: “Bizi Dolandırdılar”

DİLAN KUTLU

Arıcılar, iktidara yakınlığıyla aşina Tarım, Azık, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) yöneticileri karşı, ‘sakim şeker hastalığı’ vaadiyle parasını topladıkları şekerleri kendilerine göndermedikleri gerekçesiyle savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Diyarbakır Arıcılar Toplum Örgütü Başkanı Mehmet Ata Akkoyun, “Yedi kamer ilk, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker hastalığı topladık. 1 milyon 200 lira mülk gönderdik. Aynı hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha ferda’… Imdi üreticiler bile başkaldırma ediyor. Besleme şekeri almadığı üzere hep arıcılar beis gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, bire bir bizim kadar. 130 üyem kıygın. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar” dedi. Üretici Remzi Balık üstelik “TAHAP Umumi Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden adisyon soracağız” diye konuştu. TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını, para iade amacıyla birlikte istida göndermediklerini söyledi.

TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin arılarını nezaret etmek amacıyla şekere ihtiyaç duyduğu kış aylarında 50 kilogramlık şekerin arıcılara 450 TL namına 390 TL’ye satılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde faaliyet gösteren Arıcılar Birliği hesabına iktidara yakınlığı ile bildik TAHAP aracılığıyla şeker dağıtımı yapılması ağız dalaşı yaratırken benzeri süre sonradan arıcılar, paralarını yatırdıkları şekerin kendilerine teyit edilmediği gerekçesiyle harekete geçti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre; bazen arıcılar CİMER’e başvururken Adana’daki kâh bal üreticileri de TAHAP yöneticileri hakkında ‘kalifiye dolandırıcılık’ iddiasıyla savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Adana’nın Yüreğir ilçesinde dernek üyesi arıcılar, 2,5 milyon lira toplayıp yatırmalarına karşın kendilerine şeker hastalığı verilmediğini ve arılarının temizlik olduğunu belirterek, TAHAP yöneticileri üzerine ‘görevi kötüye kullanma, nitelikli ayyarlık ve zimmet’ suçlarından sevgili açılmasını istedi. Arıcılar, suç duyusu dilekçesine yatırdıkları paralara ilişkin dekontları ve arılarının telefon olduğu yönündeki ehlihibre raporlarını ekledi.

Diyarbakırlı üreticiler de derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile alay malay gelen erk milletvekillerine dertlerini anlatabilmek üzere Ankara’ya geldi. TAHAP bünyesinde neşelilik gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Ata Akkoyun, ANKA Bilim Ajansı’na şunları söyledi:

“ARTIK ÜRETİ İSYAN EDİYOR: 24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim umumi başkanımız, Mustafa Sarıoğlu. Yedi ay evvel, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker hastalığı topladık. 1 milyon 200 liralık servet gönderdik. Bir hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha ferda’… Daha Çok üreticiler bile ayaklanma ediyor. Ahretlik şekeri almadığı için bütün arıcılar uymazlık gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, ayrımsız bizim kabilinden. 130 üyem kıygın. Türkiye’nin büyün illerinde birlikte bizim gibi benzerleri var.

Bu gönderdiğimiz servet, 6 TIR şeker hastalığı parası. Tığ paramızı istediğimiz için bizim telefonlarımızı engelledi. Ayrımsız arıcının verimi bin TL ise 500 liraya düştü. Arıcıların bilcümle umudu bu şekerdi.  Yetkililerden bugüne kadar tıpkısı karşılık gelmedi. Adana Yüreğir, savcılara yanlışlık duyurunda bulunmuş, bugüne kadar cevap gelmemiş.

AÇILIŞA MİLLETVEKİLİ İLE GELDİ: İlk senelerde Aydınlık Milletvekili Kavi Ağır ile beraber dört ilkokul nöbet Diyarbakır’a gelirken evvel bizim dükkan açılışında kendisiyle beraberdi. O fotoğraflar birlikte ben da mevcuttur. Tığ ona bile güvenerek… Ayrıca Mukavemetli Zor Satma, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ namına geçiyor. Tığ, Bitlis’e bu arada gittik. Bilcümle Güneydoğu’da Dokuz Canlı Yavuz Mir’le geziyorduk. Söz Gelişi hep diyordu kim ‘Bu adam devletle iç içedir, bundan tek husus çıkmaz, bu sağlamdır, dürüsttür’. Bizim ihvan Sağlam Yavuz’a giderken dedi ki ‘Ego bu adamı tanımıyorum’. Bu eş dahi beyninde bire bir şey yokken o da sırtını dönmüş. Ben, Kavi Müşkül’a ulaşamadım.

İlk senelerde gerçekten bize bindi çıktılar, yani inkar etmiyoruz. Pandemi döneminde bize destek çıktılar, arıcılar serbestti. Laf şekere gelince, menfaate girince bu iş bozuldu.

BİZİ DOLANDIRDILAR: Bu adamın mağduruyuz. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar. Bugün öz evimize gidemiyoruz. Ben evime gittiğimde, bilcümle arıcılar toplanacak, ‘bu servet nerede’ diyecekler. Telefonlarımız birlikte engellendi, karşılık vermiyor.”

Şeker alabilmek umuduysa TAHAP’a para yatıran, 29 yaşındaki ataması yapılmayan sarıklı Remzi Balık da konuya ilgili ZÜMRÜDÜANKA’ya şu açıklamayı yaptı:

“MAĞDURİYETİMİZİ DUYAN NAMEVCUT: TAHAP’la yaklaşık 2-3 yıldır iletişimiz kâin. Bizim mağduriyetimizi duyan kimesne yok. Durumumuzu anlatmaya açıklama etmeye çalışıyoruz. Şişman paralar toplandı. 16.03-17.03 2022 tarihlerinde biz bu paraları TAHAP’a doğrulama ettik. Ondan sonraları TAHAP Genel Merkezi Ankara Şubesi’ne aktarıldı. O gündür bu gündür bize bire bir hafta içerisinde tedarik edecekleri şekeri etmediler. Tığ, mağduriyetimizi dile yayımlamak amacıyla Ankara’evet geldik. Çıkışlı makamlarla görüştük. Sonuç yarar mı bilmiyorum ama tığ Diyarbakırlı üreticiler yerine sesimizi duyurmaya çalışacağız.

7 KAMER OLDU: Kısaca, bizim federasyonun 100 kesir üyesi var ve iri çapta. Ben, baharat döneminde iki bin koloniyle bitmeme ediyorum. Mustafa Sarıoğlu eliyle bize taahhüt edilen gündüz hesabına getirilmedi. Yedi mahiye ayrımsız süre doldu. ‘Zaman erte mülk hesabına yatırılacak’ dedi, yatırılmadı. ‘Şeker tedariği yapılacak’ dendi, yapılmıyor. Biz, 400 TL şeker tedariği karşılığında anlaştık. Bugün şekerin çuvalı bin 50 TL. Ben, bahar döneminde 200 çuvala 80 bin TL yazdırdım. Ben 80 bin TL ile 400 teklik karşında şeker almış olsaydım o param 600-700 bin TL mesabesinde ayrımsız rakama karşılama ederdi. Amma bu cirim bize eskiden yatırılmadığı amacıyla alacağım cirim 80 çuval.

Son iki yıldır şekerin tedarik edilme noktasında teessürat çekiyoruz. Bin 500 kolonisi olan tıpkısı yetiştirici, bahar döneminde bunun bin kolonisini şen satar. Bin sömürge, 1 milyon mülk emretmek. Geriye küsurat 500 koloniyle hem sili üretimi hem de bal hasadı yapabilir. Bu bize tedarik edilmediği için ego, satmam müstelzim kapçık sayısının yüzdelik 30’unu fakat satabildim.

Türkiye Arıcılık Birliği, şeker hastalığı dağıtımlarını yaparken Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na mecbur. Biz İçişleri’ne bağlı federasyon olduğumuz üzere beyninde ne şeker tedariği var. Ücretini ödediğimiz şekerin tedariğini istediğimizde ise tehdit ediliyoruz. Bu sektörde TAHAP’a yer şişman darbeyi, filhakika TAHAP’ın genel başkanı kendisi vurmuştur. Ego, zamanında verilmesi müstelzim bu besleme şekerini alabilseydim doğrusu biz bindi çıkmaya bitmeme edecektik.

ELİ KOLU YARGIYA UZANIYOR: Içtimai medya hesaplarının hepsinden engelliyiz, uymaz tek öz kabul edilmiyor. Elimizde banka dekontlarımız bulunan. Yazışmalar, fotoğrafları, bazı milletvekilleriyle yapılan geziler; kâffesi mevcut. İçişleri Bakanlığı’na yanlışlık duyurunda bulunduk. Adana Yüreğir kaza teşkilatı bünyesinde savcılığa yanlışlık duyurusunda bulunduk, dublör teşkil etmesi üzere. Fakat Mustafa Sarıoğlu’nun, ne şekilde başarmış bilmiyorum, savcılıktaki dosyayı yavaşlattığı duyumunu aldık. TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada tığ kimden adisyon soracağız. Milletvekillerinin görevlerini unuttuğu yerde tığ, aslında milletvekillerine görevlerini hatırlatmaya geldik. Çünkü milletvekilleri, benim sesimi afişe etmek amacıyla burada. Zaman milletvekillerinden zar tahakküm termin alabiliyoruz. Dayanabilen Yavuz, TAHAP’ın toplumsal iletişim araçları hesaplarında fotoğrafı sabık milletvekilimiz. Mustafa Patırtı, desteği olan milletvekilimiz. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz ama açılışın olduğu dönemlerde destekleri olan milletvekillerimizden ricamızdır; Mustafa Sarıoğlu için lazım bütün işlemlerin yapılmasını kâm ediyoruz. Milletvekilleri eylemek, devletin kendisi söylemek. Devletin kendisi zat üreticisine bunları yapanlara ağızsız kalıyorsa müstahsil hangi yapsın?

PARA NEREYE GİTTİ: Kestirmece 1 milyon 671 TL servet bizim hesabımızdan geldi. Türkiye geneli düşünürsek 250-300 milyon tahminî, ayrımsız parayı geçiyor. Bu paranın nereye gittiğini, nerelerde kullanıldığını adli yollardan öğrenmeye çalıştık fakat üstten gelen emirler yüzünden savcılık dosyası yavaşlatıldığı üzere biz o paraların şu anda nerelerde kullanıldığını bilmiyoruz. en üst aldığımız vukuf, bu paranın TAHAP Ankara Şubesi’hangi geldiğidir. Ondan sonraları bu paranın nereye gittiği, nerede kullanıldığı baştan sona muğlak.

ÜRETİCİ KORKUYOR: Tehditvari ifadeler şu anda yoğunlukta olduğu için üreticilerimiz diyor ki ‘Ego konuşursam acaba bana tıpkısı madde evet mu? Ruhsatım (arıcılık ruhsatı) iptal edilir mi? İşim engellenir mi’ korkusuyla kimesne patırtılı çıkarma noktasında metin öne atılmıyor. TAHAP memleket ve kaza başkanlarına sesleniyorum. Çın olduğunuz noktada susmanız size hiçbir özdek getirmez. Sustuğunuz sürece Mustafa Sarıoğlu vasıtasıyla oyalanırsınız ve bu kaç sene sürer, biz de bilmiyoruz. Mustafa Sarıoğlu hakkında yapılması gereken bütün işlemleri meclisten rica ediyoruz.”

ANKA Bilim Ajansı’na mütekellim TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin şekere ulaşamamasının geç sipariş vermelerinden kaynaklandığını ve paraların iadesi amacıyla dilekçesi göndermediklerini söyledi. Sarıoğlu, iddialara şöyle karşılık verdi:

“SİPARİŞLERİNİ GEÇ VERDİKLERİ İÇİN ALAMADILAR: Diyarbakırlı arıcılar, iade dilekçesini biz ısrarla istememize karşın göndermediler. Binlerce insanın, unundan beslek şekerine büyüklüğünde verdik. Bu hareketler, insanların kıygın edilmesine etken ediliyor. April ayına kadar uyumlu şeker ödemesi yaptık. Şeker alamamaları, ülkede yaşanan şeker hastalığı sıkıntısından kaynaklı. Diyarbakır’ın beş TIR şekeri var, bir TIR tır şekerlerini aldılar. Siparişlerini geç verdikleri için alamadılar, ondan bilahare birlikte ‘Başkanım biz paramızı istiyoruz’ diyerek yavuklu ayrımsız talepte dahi bulunmadılar. 22 Eylül’e kadar bizden şeker hastalığı evet bile mülk iadesi istemediler.

DIŞARIDAN UCUZ MATBUA ANLAŞMASI YAPTIK, İÇERİDEN ŞEKER ALDIK: Şekeri ilk TÜRKŞEKER’den aldık, elan sonradan tedarikçi firmayla takasla aldık. Dışardan sakametli basma anlaşması yaptık, içeriden şeker hastalığı aldık. Sonuç bölümsel şekerimizi da dağıtıyoruz. Ondan sonradan bu budun hangi yapacak, merak ediyorum. Biz, türel süreci başlattık.

METİN MÜŞKÜL İLGİLİ MAKAMLARDAN ÇÖZÜYORDU: Kavi Güç ile ilişkin yalan söylüyorlar. Dayanabilen Müşkül, 15 yıldan sonradan arıcı çadırına giren geçmiş insandır. Mesela Karacadağ bölgesinde arıcılar fevk çıkacaklar, ora ‘kapalı bölge’ zar edilmiş ya üstelik sevk belgeleri namevcut. Kim aranıyordu? Mütehammil Ağır aranıyordu, ilgili makamlardan çözüyordu.”Share: