“Arsıulusal 7. Gelibolu Maratonu” tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Cahillik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı organizasyonunda, Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla düzenlenen, “Arsıulusal 7. Gelibolu Maratonu” 3 binden fazla delege ile koşuldu.

Bu sene 7’ncisi gerçekleştirilen maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

Maratona, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un yanı sıra, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile 10 ülkeden 3 binden çok sportmen katıldı.

Bakan Ersoy, yarışma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığının bölgede çok adamakıllı ayrımsız parkur oluşturduğunu ve çiftteker parkuru kendisine de geliştirildiğini anlattı.

Buranın EuroVelo’nun birlikte rotaları içine dahil edileceğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, “Avrupa’birlikte da en çokça aşina, sunu çok tercih edilen rotalardan biri olacak diyerek düşünüyoruz. Şehitliklerin arasından unutmak, o ruhu süregelmek ve hissetmenin ayrı ayrımsız önemi var bence.” dedi.

Gelibolu Maratonu’nu Çanakkale Kültür Yolu Festivali’nin içerisine dahil ettiklerini kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

“imdi bilcümle bir dönemde olması için biz üstelik bilcümle desteği vereceğiz. Ekin yolu festivallerinin asli amacı şehirlerimizi arsıulusal ayraç şehirler haline bildirmek. Bu seneki etkinliklere ilk olmasına karşın haddinden fazla aşkın uluslararası paydaşlık oldu. Yerli paydaşlık birlikte çok fazlaydı. Özellikle Çanakkaleliler pahal katılım gösterdi. Rastgele etkinliğe 20-30 bin ortada paydaşlık oldu, bu de bizi çokça mutlu etti. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Amacımıza akıllıca tıpkısı şekilde bu rotaları Türkiye’nin temas namına yayacağız.”

Nazır Ersoy, 2 çevrim geçmiş de Konya’dahi Gizemci Çalgı Aleti Festivali’nin başladığını ifade ederek, “1 Teşrinievvel’den itibaren birlikte Beyoğlu Ekin Yolu ve Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivalleri başlıyor. Ama beni arz çokça heyecanlandıran 8 Ilk Teşrin itibarıyla başlayacak olan Diyarbakır Uğur Ekin Yolu Festivali. Orada elan nazik benzeri katılım bekliyoruz. İnşallah çok keyifli tıpkısı curcuna dahi orada yaşayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Dereceye girenler

Yarışlarda, 10 kilometre erkeklerde Mehmet Aydıngör bir numara, Ahmet Yegâne ikinci, Osman Erkam Şafak üçüncü, kadınlarda ise Hatice Şule Kahraman bir numara, Baharat Gülenç Taşdelen ikinci, Gösteri Odabaşı üçüncü oldu.

25 kilometre erkeklerde birinciliği Beklenti Leşker, ikinciliği Aytaç Veli, üçüncülüğü Mustafa Kiraz, kadınlarda birinciliği Tülin Okyay, ikinciliği Merve Güney, üçüncülüğü Sağ Cıvlan elde etti.

42 kilometre maraton koşusunda erkeklerde Kamil İnak, ipi göğüsledi. Sıralamada Ergün Kızılaslan ikinci, Rast Korkmaz dahi üçüncü geldi. Kadınlarda ise birinciliği Ekaterina Troshanova, ikinciliği Tonea Nüsha, üçüncülüğü Angela Harrison kazandı.

Share: