Artvin gündem haberleri… Akarsu altında kalacak Yusufeli’nin eskimemiş yerleşme yerinde 2 kadem taşınmaya hazır

ARTVİN’da, Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni iskân yerinde 3 ayrı bölgede, 10 etap halinde sürdürülen ast ve art bina ile bina ve yer aranjman çalışmaları tamamlanan 2 girişim taşınmaya amade ağıl getirildi. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Umumi Müdürü Banu Arslan, “Yusufeli’nde tafsilatlı zamandır sürdürülen mukavim süreçlerin çıktı sonuna gelindi. Yusufeli’nde 1 ve 3’üncü bölgelerde şu anda taşınmaya bariyer ayrımsız kapsam bulunmayan” dedi.

Türkiye sınırları ortamında 410 kilometrelik uzunluğa cemaat, Kuzeydoğu Anadolu’nun bildirme büyük nehirlerinden Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Şubat 2013’te atılan 275 metre vücut yüksekliğiyle Türkiye’nin bildirme erdemli, dünyanın ise ‘çift eğrilikli tafsilatlı tümsekli baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü arz faziletli barajı olan Yusufeli Barajı’nın beden inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatı ile gelişigüzel kaza merkezi ile köylerde yaklaşık 5 bin ev, 270 gelişim yeriyle 9 bin 430 dönüm ekincilik arazisi su altında kalacak.

2 AŞAMA HAZIRİlçenin yıpranmamış yerleşme yerine taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde 24 milyon metreküp hafriyat ve 11 milyon metreküp dolguyla 153 hektar düz elde edildi. 3 ayrı bölgede, 10 kadem halinde sürdürülen yeni yerleşme yerindeki enfrastrüktür çalışmalarıyla hükümet konağı, inanma, kurnaz, adliye, ilk ve ortaokul, ortaöğretim, müftülük, öğretmenevi üzere kamu binaları tamamlandı. Su altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Lohusa Otu köylerinde yaşayanlar amacıyla de dağların eteklerinde yeni yerleşim birimleri kuruldu. 7 ayrımlı köyde yerel mimaride, 2’şer eğik çağdaş evler yapıldı. Bütün 520 karye evi mensur edildi. 152 almanak tarihinde 6 sefer yerleşme yeri değiştirilen ve 7’nci yol taşınacak olan Yusufeli’nde alt ve dip bina ile bina ve mekân düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 etap taşınmaya hazır arkaç getirildi.’EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞIYORUZ’Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Arslan, bölgede bitmeme fail çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgelik aldı. Yapılan incelemenin peşi sıra açıklamalarda mevcut Aslan, ilçede taşınmaya bariyer bir durumun olmadığını söyledi. Bilcümle kurumların beraberlik içerisinde çalıştığını belirten Aslan, “Yusufeli’nde teferruatlı zamandır sürdürülen güçlü süreçlerin çıktı sonuna gelindi. Yusufeli’nde 1 ve 3’üncü bölgelerde şu anda taşınmaya bariyer bir nitelik namevcut. Elhak vatandaşlarımız de taşınmaya başladı. Ancak biz lazım yer düzeni olarak ister bakir taşınan vatandaşlarımızın kimi cura ihtiyaçları, talepleri oluyor onları de çözerek genişlemek için seçme hafta Yusufeli’nde oluyoruz. Bakanımız Sayın Uğur Kurum’un talimatlarıyla bilcümle çalışmaları benzeri takvime bağladık. Bütün kurumlar beraberlik, yavaş birliği yaparak çalışmalara devam ediyoruz. Yusufeli kadar çok koskocaman benzeri proje hem barajıyla hem üstelik eskimemiş iskân yeriyle hayata eski oldu” diye konuştu.’TAŞINMAYA ENGEL YOK’

Vatandaşların yaşamını zorlaştıracak durumların ortadan kaldırılması amacıyla izinli firmalara süre verildiğini rapor eden Aslan, “Burada karşılaştığımız gelişmemiş mesail oluyor. Bunlar taşınmaya engel değil. Fakat dikkat edilmesi gereken, vatandaşın yaşamını engel olmasa birlikte zorlaştıracak olaylar oluyor. Tıpkısı veya iki sene önceki yapılan imalatlarda ufak tefek yine gözden geçirilmesi gereken hâller oluyor. Kullanılmamış taşınan yapılarda bu forma durumlar oluyor. Şurası üstelik izah etmek istiyorum; bırakın baştan bir kaza taşınmasını, ilimizde veya ilçemizde bir binadan özge binaya göç sürecinde de bazı zorluklarla karşılaşırız. Kornişin vidası düşer, camı kapanmaz, gübür kutusu nerededir kabilinden ufak sorunlarla karşılaşılması çok doğaldır. Yusufeli’nde de bu tarz mesail var. Içtimai anlamda tıpkısı takım ilgilenilmesi müstelzim vatandaşların talepleri var. Bunların hepsini inceliyoruz, bildirme aceleci sürede tamamlanması üzere süre veriyoruz. beraberlik ile da tamamlamaya çalışıyoruz. Bakanlarımız dahi dakika dakika takip yazar, bilgelik alıyor” dedi.

Share: