Artvin gündem: Su altında kalacak Yusufeli’nde kamu kurumları taşınıyor

ARTVİN’de, Çoruh Nehri üzerinde yapılan Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak ilçenin yıpranmamış yerleşim yerinde, 3 bölgede 10 etapta sürdürülen enfrastrüktür ve üstyapı ile çatı ve mekân aranjman çalışmalarında sona gelindi. Yusufeli’nde bakir iskân durumunda inşaatı tamamlanan amme kurumlarının göç süreci bile başladı.

Türkiye sınırlarında 410 kilometrelik uzunluğa topluluk, Kuzeydoğu Anadolu’nun yer iri nehirlerinden Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Şubat 2013’te atık, 275 metre vücut yüksekliğiyle Türkiye’nin yeryüzü efdal, dünyanın ise ‘çift eğrilikli etraflı kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü genişlik erdemli barajı olan Yusufeli Barajı’nın gövde inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatıyla kaza merkezi ile köylerde kestirmece 5 bin ev, 270 hareket yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak.

KAMU BİNALARI TAMAMLANDIİlçenin kullanılmamış namına taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp hafriyat ve 11 milyon metreküp dolguyla 153 hektar düzlük elde edildi. 3 bölgede 10 kadem halinde sürdürülen kullanılmamış yerleşim yerindeki altyapı çalışmalarıyla hükümet konağı, güvenlik, güllabi, adliye, ilkokul ve ortaokul, ortaöğretim, müftülük, öğretmenevi üzere amme binaları tamamlandı. Sular altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Yer Pelidi köylerinde yaşayanlar için dahi dağların eteklerinde eskimemiş yerleşme birimleri kuruldu. 7 köyde, yöresel mimaride, 2’şer katlı çağcıl evler yapıldı. Hep 520 karye evi, düz yazı edildi. 152 almanak tarihinde 6 yol iskân yeri değiştirilen ve 7’nci el taşınacak olan Yusufeli’nde enfrastrüktür ve üstyapı ile çatı ve kasaba düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 adım, taşınmaya hazır arkaç getirildi.Yeni iskân durumunda; aralarında hükümet konağı, emniyet, bitirmiş, adliye ve okulların da vadi aldığı kamu binalarının tamamlanmasıyla huruç süreci başlatıldı. Kamu kurumları, bu sabahleyin kamyonlara yüklenen eşyalarla kullanılmamış iskân adına taşınmaya başladı. Binalardan çıkarılan masa, iskemle, okus pokus ve diğer eşyalar, işçiler vasıtasıyla kamyonlara yüklenip, bakir hizmet binalarına yerleştiriliyor.

Share: