“Asrın felaketi”nde yaralanan ve Nevşehir’de otama gören 378 depremzededen 289’u taburcu edildi

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde yaralanan 378 kişiden 289’u, Nevşehir Şevket Hastanesindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Kendi imkanlarıyla kurtulan ve görevlilerce kurtarılan yaralılardan bazıları, Nevşehir Azamet Hastanesine getirilerek tedavi altına alındı.

Tedavisi süren depremzedelerden 11 yaşındaki Ömer Nedim Arslan, AA muhabirine, depreme Hatay’üstelik yakalandıklarını anlatarak, “Babam geldi bizi uyandırdı, ceketlerimizi alıp çıkana kadar zar üzerimize düştü. 6 saat elimi kıpırdatamadım. Dayımlar geldi, bizi kurtardı.” dedi.

Yaralı Göksel Aslan birlikte depreme uykuda yakalandıklarını belirterek, “Dışarı çıkmaya çalıştık amma yetişemedik. Hep ailem enkazın altında kaldı. Eşimle kızımı kaybettim. Annem, babam ve aynı kızım iyi haddinden fazla şükür. Akrabalarım geldi, onların sebebiyle çıktım. Şu zaman iyiyiz çok şükür.” diye niteleyerek konuştu.

Deprem çabucak iki çocuğuyla Hatay’daki evlerinde bulunduğunu tamlayan Meryem Başkara İçer birlikte yaşadıklarını şöyle anlattı:

“9 kıvrım binanın 4’üncü katında oturuyordum. Deprem başlayınca aynı araya geldik. Aşağı oğlumun yanına geldik ve konusunda abandık. Yatağı savuruyordu. Sakin olmaya çalışıyorduk amma hayatımda hakeza korkunç tıpkı şey yaşamadım. Seçkin öz üzerimize düşmeye başladı. Gözümü açtığımda koca bir kanepenin üzerimizde olduğunu gördük. İlk ilk kızımı, sonra oğlumu çıkardılar. Benim bacağım şikeste, farkında değildim. Çıktıktan sonradan binaya baktım, o kadar korkunç aynı molekül kim, bilcümle anılarımız, temas şeyimiz gitti.”

Kendileriyle çok yakından ilgilenildiğini vurgulayan İçer, “Buraya geldikten sonradan sıhhatli olsunlar Nevşehir halkı, şifahane çalışanları, etibba çokça bol davranıyor. Geceliklerimizle geldik. Bütün ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Bibi soruyorlar aynı ihtiyacınız var mı diye. Allah razı olsun hepsinden.” ifadelerini kullandı.

Share: