Ataşehir’de 30 Ağustos’un 100. Sene Coşkusu

30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü, Ataşehir’bile coşkuyla kutlandı. Sabahleyin düzenlenen resmi törenle başlayan kutlamalar, akşam planlı dinleti programlarıyla devam etti.

30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. sene dönümü zımnında Ataşehir’birlikte resmi tören düzenlendi.

Ataşehir Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı önceki yâd töreni, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Başkan Vekili İkbal Albay Veysal Baştuğ ile Ataşehir Belediye Reisi Battal İlgezdi’nin, Atatürk anıtına çelenk koyması ile başladı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun peşi sıra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törene, Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Cemil Sandıkçı, Belediye Komutan Yardımcıları, Şehremaneti Vahit Müdürlerinin yanı sıra siyasal parti kaza yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve gazilerle haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Resmi törenin arkası sıra Ataşehir Kaymakamlığı’nda kaymakamlık protokülünün katıldığı bir tören daha gerçekleştirildi.

BÜYÜK ZAFERİN COŞKUSU ATAŞEHİR’DE

Ataşehir Belediyesi, 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünü sevilen mütenavip çalgı grubu Evdeki Saat’in ve Türkçe rap müziğin muvaffakiyetli ismi Ukubet’nın konserleriyle kutladı.

Evdeki Saat, çokça yüzü sıcak ve albümlerinde meydan düz şarkılarını, Ataşehirliler için söyledi. Yurttaşlar grubun söylediği şarkılara hep birlikte eşlik etti. Takım, umu düz “Uzunlar” ünlü şarkılarını söylemeye başlayınca, alandaki cümbüş daha da arttı.

Ardından Türki rap müziğin liyakatli ismi Ceza tayf aldı. Ukubet dillere dolanan şarkılarını 100. yaşını kutlayan Utku Bayramı için söyledi. Vatandaşlar bütün alay malay Ukubet’nın şarkılarına eşlik ederek bayramın coşkusunu yaşadı.

Ataşehir Belediye Reisi Battal İlgezdi, 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında yayımladığı mesajında şunları söyledi:

“Rum devriminin sunu büyük meşalelerinden, Türk tarihinin dönüm noktası, Cumhuriyet’in temellerinin sarsılmaz polat yürekle sağlamlaştığı Nazik Zaferin 100. sene dönümü yolumuzu aydınlatıyor. Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarının gerçekleştirdiği bire bir mucizenin eseriyle tüvana Cumhuriyet Altını’in temelleri atıldı. 30 Ağustos Galebe Bayramı takkadak bizim değil, ezilen bilcümle ulusların sabah yeli aldığı hürriyet mücadelesidir. 26 Ağustos’ta Kocatepe’den coşku olup aydınlığa doğan, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da galibiyet olup ümitsizliği boğan, 9 Eylül’birlikte İzmir’in dağlarında çiçek olup Türkiye Cumhuriyeti’nin sürgit kalımlı olmasını sağlayan kahramanlarımız, temas antlaşma kalbimizde olacaklar. Antagonist kurşununa yüreği ile saha okuyan Mehmetçiğin zaferi, gündüz sayfalarına kızıl harflerle merkum Basübadelmevt Destanının Savaşı namına kaydedilmiştir.”

30 Ağustos ayrımsız Çanakkale’bile olduğu üzere, tıpkısı devrin bittiği, bakir bir devrin başladığı kahramanlık destanıdır diyen Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, “Tarihin dönüm noktası olan zaman eksiksiz ulusun katiyen unutmayacağı ayrımsız devrimdir. Sakarya, Türk askerinin kahramanlığının abideleşmesidir. Eksiksiz hür Türkiye’ye olan inançla yazılan bu kamet tam işgalci devletlere dahi koskocaman tıpkı ibret olmuştur. Bu galebe, ayrımsız zamanda angajman ve beraberliğimizin hangi büyüklüğünde etkili, sarsılmaz olduğunun dahi arz iri kanıtıdır. Celil önderin şu ifadesini da on paralık unutmayalım: ‘Temel mebde, Türk ulusunun onurlu ve kurumlu tıpkısı millet adına yaşamasıdır. Bu öge, fakat tamam bağımsızlığa erbap olmakla gerçekleştirilebilir. Hangi büyüklüğünde ensesi kalın ve gürlük zarfında olursa olsun, bağımsızlıktan mahrum aynı budun, sivilize yabanlık dünyası karşısında uşak gelmek katından faziletkâr tıpkısı işleme yaraşmaz.’ Kahramanlık destanının komutanı Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle tutmak üzere özgürlüğümüzü bağışlayan şehitleri nazikâne selamlıyorum” dedi.

Share: