Ati Partisi lideri Davutoğlu iktidara seslendi: Intihap ortamı yaklaştıkça provokasyonlar artabilir

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, cemaziyelevvel İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda Erzurum Konfederasyonu (ERKON) yoluyla planlı ‘Erzurum Lansman Günleri’hangi katılmak istedi. Ancak on paralık beklemediği aynı durumla karşılaşan Davutoğlu, alana alınmadı.

“AMASYALI HEMŞEHRİLERİM GEREKLİ TEPKİYİ VERDİLER”

Amasya memleket teşkilatının daveti üzerine Amasya’ya revan Davutoğlu, Cuma Namazı namazını etmek üzere gittiği Melik II. Bayezid Camisi’nde dahi protestolarla karşılaşmıştı. Yaşadığı iki görüngü üzerinden iktidara seslenen Davutoğlu, toplumsal medya hesabından paylaştığı videoda dikkat çekici sözler sarfiyat etti. Davutoğlu şu ifadeleri kullandı;

“Ben eleştirilere açığım. Ancak yapılan eleştiri değildi. Partiler ortada alt bölüm bile yapılarak, ‘camiye gelmeyenlerle sebep oturuyorsunuz?’ tabirinden benzeri provokasyonla birkaç provokatör, cami avlusunda yöntem yapmaya kalktı. Camiler bizleri birleştiren Allah’ın evleridir. Bana yapılan eleştiriyi kabul ederim ama vatandaşlarımız ortada cami büsbütün tıpkısı ayrımı asla kabul etmem. Bu provokatörler karşısında cami cemaati ve Amasyalı hemşehrilerim mukteza tepkiyi verdiler. Ancak basına yansıyan görüntülerden, güya camide benim protesto edildiğim kabilinden bir izlenim doğdu. Eğer hakeza bir ihtarname varsa, o protestoyu tevhit edenler, onları destekleyen, camileri siyaset arenasına çevirenlerdir. Demincek soruyorum o provokatörlere, evvel gece şen uyudunuz mu?”

“CAMİDE KATIYEN PROVOKATÖRLERİ ÜZERİMİZE SALMAYIN”

İktidara dahi seslenen Davutoğlu, “Camilerimizi terk noktaları olarak değil, bizi birleştiren mekanlar ve kimseye ilgili olmayan takkadak Allah’a ilişkin olan, Allah’ın evleri kendisine görün. Camide katiyen provokatörleri üzerimize salmayın” diyerek konuştu.

“DERİN GAM DUYDUM”

Davutoğlu, Erzurum Lansman Günleri’ne katılımının engellenmesiyle ilişik ise şu açıklamayı yaptı: “Erzurum derneklerinin daveti konusunda kendilerine katılacağımı bildirdiğim ayrımsız hayatiyet vardı bugün. Gelmek amacıyla yola çıktığımda ayrımsız ide aldım. Erzurum dernekleri, validen ve belediye başkanından gelen baskılar zımnında arkadaşlarımızdan benim katılmamamı ve bire bir süre sonraları yeniden gelebileceğimi anlatım etmelerinden koyu hüzün duydum.

“BILCÜMLE ŞEHİRLERİMİZ HEPİMİZİNDİR”

Ego oraya Erzurumlu kardeşlerimle Dadaşlarla buluşmaya geliyordum. Vali ve uray başkanına Erzurum’a hizmet ettikleri sürece, temas ant üstelik muhabbetle karşılarım. Amma onlar daha önceki başbakanım diye seslenme ettikleri aynı büyüklük adamını, ‘Şayet o gelirse, tığ gelmeyiz’ diye Erzurum derneklerine ağırbaşlılık uygulamaya çalıştılar. Buradan o valiye, uray başkanına, onların arkasındaki siyasal iktidara sesleniyorum. Hep şehirlerimiz hepimizindir. Erzurum Kongresi, nasıl milletimize aitse Erzurum dahi milletimize aittir. Hangi tıpkısı bürokrata, ne tıpkısı siyasiye, ne bire bir iktidara aittir. Biz Erzurum’u aşkla sevmeye devam edeceğiz.

“CAMİLERİMİZİ VE ŞEHİRLERİMİZİ PROVOKASYONLAR ÜZERİNDEN SİYASİ TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIN”

İktidarda olanlar hangi yaparlarsa yapsınlar, Erzurum bizim tarihimizin esas, Anadolu’nun kalesidir. Ego Konyalı olduğum kadar Erzurumluyum, Konyalı olduğum büyüklüğünde Amasyalıyım. Buradan erk sahiplerine açık aynı plan yöneltmek istiyorum. Seçim ortamı yaklaştıkça, bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden siyasi tartışma konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Tığ 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız. Biz baskılardan yılmamışız, tek şeyden yılmayacağımızı bilirsiniz.

“GELIŞIGÜZEL GİTTİĞİM ŞEHİRDE CUMA NAMAZI KILMAYA DEVAM EDECEĞİM”

IMDI gelişigüzel gittiğim şehirde, o şehrin sunma büyük camisinde cuma namazı kılamaya devam edeceğim. Aşkla sevdiğim hep şehirlerin, çağırma edilmem halinde tanıtımlarına de gideceğim. Şehirlerimiz hepimizin, camilerimiz ise hoppadak Allah’ın evi adına hep müminlerindir.

AMASYALI VE ERZURUMLU VATANDAŞLARA SESLENDİ

Amasyalı ve Erzurumlu hemşehrilerime bile sesleniyorum. Bu olaylardan çok üzüldüğünüzü biliyorum. Amma üzülmeyin. Sizin, bizi ne kadar muhabbetle sevdiğinizi ve bizim Amasya ve Erzurum’a ne büyüklüğünde aşık olduğumuzu siz üstelik tığ de haddinden fazla bol biliyoruz. Bu günler maruf. Bu erk sahipleri, tekellerine aldıkları vahim ile şehirlerimizi, camilerimizi bölmeye kalkışabilir. Amma tığ birleştireceğiz. Kızmayacağız, öfkelenmeyeceğiz. Güzel sözle seslenme etmeye devam edeceğiz. Bu iki çığlık olaydan muktezi dersin alınacağını ve benzer provokasyonların, engellemelerin yapılmayacağını ümit ediyorum. Amma yapmaya bitmeme ederlerse, bilsinler ki biz temas camiye, değme şehre gitmeye bitmeme edecek, her vatandaşımızın gönlünde yerimizi almaya kararlılıkla devam edeceğiz.

TEŞEKKÜR ETTİ

Erzurum valisinin ve büyükşehir belediye başkanının bu nezaketsiz tutumu karşısında, Erzurum’un onurunu ve izzet adamı ahlakını onlara hatırlatan değerli İl Başkanımız İsa Mesih Şahin’e, Gelecek gönüllülerine, orada mevcut Erzurumlu hemşehrilerimize ve konuşmasında Erzurumlar namına bizden defo dileyen haddinden fazla zer dostum Erzurum Milletvekilimiz Sayın Naci Cinisli’ye teşekkür ediyorum.”

Share: