Atila Sertel: “Akp İktidarlarında Aoç Arazisi 382 Dekar Azaldı. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği’ne Eyvah Ettiler”

CHP İzmir Saylav Atila Sertel, Atatürk Orman Çiftliği’nin 2002 yılında 33 bin 487 dekar olan arazisinin AKP iktidarı döneminde 382 dekar azalarak 33 bin 105 dekara düştüğünü söyledi. Sertel, “AKP iktidarının yetkilileri ilkin Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin büyükşehir belediye başkanı kalkışmak amacıyla Atatürk Orman Çiftliği’hangi ayn koydular. Değme alanını betonlaştırmaya çalıştılar. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği’hangi eyvah ettiler” dedi.

CHP İzmir Saylav ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım’ın 2002-2022 yılları arasında Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki değişime ve betonlaşmaya ilişik sorularına karşılık verdiğini söyledi. Yıldırım’ın yanıtını aktaran Sertel, şöyle konuştu:

“20 yıldır ülkeyi yönettiklerini sanan iktidarın yetkililerinin yeşil deyince aklına dolar geldiğini hepimiz biliyoruz. KİT Komisyonu’nda Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım’a sorular sorduk. Dedik ki, ‘Atatürk Orman Çiftliği, Hak ve Kalkınma Partisi döneminde ne kadar yeşil düz kaybetti? Beton kıç izi hangi kadar arttı? Mevrut yanıtları sizlerle paylaşmak istiyorum. Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisi AKP döneminde 382 dekar azaldı. Betonlaşma arttı. 382 dekar azalarak 33 bin 105 dekara düştü. Betonlaşma, 31 bin 445 metrekare arttı. Beton fut izi 314 bin 685 metrekareye daha çok. 1925 yılında Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk aracılığıyla 55 bin 538 dekar üzerine kurulan Atatürk Orman Çiftliği yeniden Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1937 yılında Hazine’ye bağışlandı. Bu toprak varlığı o günden bugüne Ankara’da berbat bire bir vadide bire bir vaha, yeşil düzlük yerine yaratıldı. Atatürk Orman Çiftliği acun üstünde örneği bir iki tanıdık çok geniş aynı alanda çokça majör bir üretim alanı haline geldi. Hangi efsus ki AKP iktidarının yetkilileri başta Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin büyükşehir belediye reisi olmak amacıyla Atatürk Orman Çiftliği’hangi ayn koydular. Seçkin alanını betonlaştırmaya çevirdiler. 382 dekar azalarak 33 bin 105 dekara düştü. Bacak bizi betonlaşma 31 bin 445 metrekare attı. Beton göl ayağı izi ne efsus kim zaman 314 bin 685 metrekareye artık. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği’ne eyvah ettiler. Bunu iktidara geldiğimizde önleyeceğiz. Atatürk Orman Çiftliği’ni aslına, vasfına makul, üreten, yeşili esirgeyici bire bir ağıl getireceğiz.”Share: