ATSO Başkanı Kırıcı: “Konutta yer, talebi karşılayamıyor”

Antalya Ticaret ve Endüstri Odası (ATSO) Başkanı Davut Ağır, TÜİK marifetiyle açıklayan 2022 yılı 2. çeyrek çatı izin istatistiklerine ilgilendiren, mevki genelinde basamak kıymet artışının anne nedeninin konut arzının talebi karşılamakta sınırlı kalması olduğunu belirterek, Antalya’bile ise ev üretiminde ortalamanın üzerinde çıkıldığını ve bunu destekleyecek enfrastrüktür atılımına ihtiyaç olduğunu bildirdi.

ATSO ve Garp Akdeniz Ekonomisini Ihya Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Bunaltıcı, TÜİK vasıtasıyla açıklanan 2022 yılı 2. çeyrek altın çatı cevaz istatistiklerine ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Okkalı açıklamasında şunları kaydetti: “TÜİK vasıtasıyla belediyelerden derlenen, yapım sektöründe cıvıltı hacmine ve göz arzındaki gelişmeye mum markajcı bina izin verilerine bakarak, Türkiye genelinde, 2022 yılının evvel yarısında çatı ruhsatı alınan daire sayısı yüzde 21 azalmıştır. Almanak konut üretimi, 2014 yılında 1 milyonu aşmış, 2017 yılında 1,4 milyon ofis sayısına başarmış, fakat 2019 yılında konuşu sorunlar zımnında 319 bine, 2020 yılı pandemi koşullarında 555 bine gerilemiştir. Bu yılın evvel yarısında bölük üretiminde güzeşte yıla göre depresyon olduğunu görüyoruz. Sabık sene yapılan 721 bin göz üretiminin 332 bini önceki yarıda yapılmıştı. Bu yılın ilk yarısında hane üretiminin yüzde 21 oranında düşüşle 261 bine gerilediği görülmektedir. Yılın ikinci çeyreğindeki almanak çökme ise yüzde 26 oranındadır. Hane fiyatlarındaki artışın esas nedeninin en-irade dengesizliği olduğuna geçtiğimiz aylarda de dikkat çekmiştim” diyerek konuştu.

“Akıbet 4 yılda esbak 4 yıla göre 2 milyon elan beş altı basamak üretildi”

Güncel verilerin konutta istihsal yetersizliğinin olduğunu ortaya koyduğunu bel eden Gösterişli, “Önceki sene verilerine bakarak sonuç dört yılda geçmiş 4 yıla bakarak 2 milyon henüz beş altı göz üretildiği görülmektedir. Mütezayit erkek ve istek trendlerinde yaşanan değişmeyle büyüklük genelinde hane ihtiyacının görünenden çok daha efdal olduğu rahatlıkla söylenebilir. 2021 yılının önceki şeş ayına göre ev üretiminin arttığı il sayısı 11’dir ve sunu aşkın artış Artvin, Adana, Antalya, Ankara’de gerçekleşmiştir. Bu dört ilimizi Mersin, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Van izlemektedir. İstanbul ve Aydın’dahi üretim artışı bağan düzeyde olup değişik illerde istihsal gerilemiştir” dedi.

“Antalya’dahi müsaade alınan daire sayısı yüzdelik 32 arttı”

Ev kıymet artışında Türkiye lideri olan Antalya’üstelik yılın evvel yarısında ruhsat alınan kat sayısının önceki yıla bakarak yüzde 32 artışla 19 bine yükseldiğini kaydeden Davut Aheste, “Bir dönemde yapı ruhsatları yüzde 6,3 azalırken, icazet alınan inşaat alanı yüzde 21 artışla 2,6 milyon metrekare olmuştur. İlimizde inşaat hacminin yılın önceki yarısında bina ve yüzölçümü namına 2018-2020 dönemi öncesi ortalamaların gerisinde kaldığı, ancak konut üretiminde ortalamanın konusunda çıkıldığı anlaşılmaktadır. Girdi maliyetlerindeki artışa karşın bağırsak barhana ve ecnebi devlet vatandaşları ilgisiyle kalan talep, Türkiye ortalamasının oldukça üstünde tıpkısı oranda istihsal artışını desteklemektedir. Istihsal artışının önümüzdeki dönemde ev fiyatı ve kiralardaki artışı normal düzeylere çekmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Merkezi ve mülki idare hareket birliğinde altyapı atılımı gerekiyor”

Antalya’üstelik çatı ve konut üretiminin mehabetli bire bir kentsel enfrastrüktür ihtiyacı oluşturduğunu dile getiren Yoğun, ” Misil, faaliyet, su, lağım döşemi, arıtma tesisi yatırımlarının yetenek, yordam ve kalite itibarıyla bölük üretiminin gerisinde kalmaması gerekir. Bu konunun yerli yönetimlerin gücünü aştığı ve merkezi dümen, mülki idare işbirliği gerektiği dahi açıktır. Ülkemizin turizm başkenti Antalya’da enfrastrüktür alanında bakir aynı atılımın gerçekleşeceğini beklenti ediyorum” değerlendirmesinde bulundu. – ANTALYA

Share: