Avrupa şampiyonu zihayat milli halterci, başarısını yineledi

Kocaeli’da cıvıl cıvıl 17 yaşındaki milli halterci Ceren Akarsu, geçen sene elde ettiği Avrupa şampiyonluğu başarısını bire bir yıl arayla tekrarladı.

Su, 7 yaşında yakalandığı lösemi hastalığını 5 yıl savaş vererek yendikten bilahare ağabeyine özenerek haltere başladı.

Ağır çor atlatmasına rağmen kısa sürede Türkiye’deki şampiyonalarda sükse gösteren Su, milli takıma seçildi.

Akarsu, güzeşte yıl Polonya’da yapılan Yıldızlar ve 15 Yaş Şeş Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmada 45, silkmede 57, toplamda ise 102 kilogram ile 3 değerli madalya elde etti.

Başarısını bu yılda sürdüren Akarsu, 10-18 Ağustos tarihlerinde Polonya’da düzenlenen Nasip Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda koparmada 46, silkmede 62, toplamda ise 108 kilo ile 2 kızıl ve aynı sim madalya kazandı.

Bir yıl arayla Polonya’da ikinci yol Avrupa Şampiyonu olmayı başaran Akarsu, başarısını acun şampiyonluğuyla taçlandırmak istiyor.

“Abim birlikte halterci, arada sırada gelişigüzel antrenman yapıyoruz”

Milli halterci Ceylan Akarsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığı atlattıktan bilahare spora yöneldiğini söyledi.

Su, ağabeyi sayesinde haltere başladığını anlatarak, “Başta zordu, ailem çokça tedirgindi. Doktorlarla konuştuğumuzda benzeri sıklet olmayacağını, halter sporunu yapabileceğimi söylediler. Halter yaparken bu zamana büyüklüğünde tıpkı sıklet yaşamadım. Abim da halterci, arada bir alay malay antrenman yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Elde ettiği başarılarla gelgel duyduğunu tamlayan Su, “İkinci el Avrupa şampiyonu olup Türk bayrağını dalgalandırdığım amacıyla mutluyum.” dedi.

Akarsu, gelecekte Avrupa ve Dünya şampiyonalarında başarısını varagelmek istediğini vurgulayarak, kendisi kabil çor nâkil kişilere spora yönelmeyi önerdi.

Share: