Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen: “Seçkin fikir heybetli”

– Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen: “Her rey oylumlu”

VİYANA – Avusturya’üstelik devam eden cumhurbaşkanlığı seçiminde rey kullandıktan sonraları izah özne bulunan Reisicumhur Alexander Van der Bellen, “Temas oy cesim” dedi.

Avusturya’da halk, cumhurbaşkanlığı seçimi üzere fikir kullanmaya bitmeme ediyor. Yerel saatle 07.00’da düşünce ödeme işleminin başlamasının ardından bulunan Cumhur Reisi Alexander Van der Bellen üstelik rey kabul etmek için sandık başına gitti. Oyunu kullandıktan bilahare açıklama yapan Bellen, seçimlerde demokrasinin önemine dikkat çekerek, “Temas görüş kocaman” dedi. İlk turda seçimi kazanmasının kendisi üzere bereketli olacağını belirten Bellen, 2. tura kalınması halinde bunun bire bir sorun olmayacağını ve herhangi bir ant sandıktan çıkan sonuca tırsmak duyacağını da sözlerine ekledi. Seçme sürecinin kendisi için olumlu ve hararetli geçtiğini rapor fail Bellen, namına alın yarışan 6 adayın da kendilerine başmaklık deyiş ve yöntemle süreci yürüttüklerini belirtti.

Toplam 7 aday reisicumhur olmak için yarışıyor

Avusturya’de 2017’den beri cumhurbaşkanlığı görevini yürüteç Alexander Van der Bellen’in yer kıvrak namzet adına seçimden galip çıkması bekleniyor. Bağımsız namzet Bellen’in beraberinde katmerli sağcı Hürriyet Partisi’nin adayı Walter Rosenkranz, Arpa Suyu Partisi’nin adayı Dominik Wlazly, FPÖ’nün sakat milletvekillerinden lüks sağcı Gerald Grosz, Avusturya İnsan, Esas Haklar, Özgürlük Partisi’nin adayı Michael Brunner, iş kadını Heinrich Staudinger ve gazeteci Tassilo Wallentin cumhurbaşkanlığı amacıyla yarışıyor.

Avusturya’bile sandıklar domestik saatle 17.00’üstelik kapanacak.

Share: