Aylak karye okulları hizmete açılacak

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin gelişigüzel noktasında kestirmece 6 bin 900 tembel duran köy okulunu, aceleci benzeri şekilde rötuşlu ve restore ederek vatandaşların hizmetine açacaklarını söyledi.
Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde mevcut Hacıramazanlar Köy Dirim Merkezi’nin açılış töreninde mütekellim Özer, Sakarya’nın eğitimde makro mesafeler aldığını, kebir muvaffakiyet hikayeleri ürettiğini söyledi.

Vekillik yerine kentteki bu sükse hikayesini daha yükseklere çıkarabilmek üzere bütün Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Özer, Bakanlığın kentte birçok proje başlattığını, bunlardan sunu önemlilerden birinin zaman açılışını yapacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin, illerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi için taşımalı eğitim bilimi sisteminin uygulandığını nâkil Özer, salgının ortaya çıkmasının arkası sıra insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Vatandaşların, büyükşehirlerden elan bayağı şehirlere döndüğünü gördüklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Ayrımsız zamanda kritik bire bir süreç henüz yaşadık. Tarım ve hayvancılık ülkeler gözetiminde çok aşkın haysiyet görmezken, hele sonuç zamanlardaki gıda tedbir zincirlerinde yaşanan arsıulusal sıkıntılar, tarım ve hayvancılığı birlikte değiştirmeden enerji kadar kritik bir fasıl haline dönüştürdü.

Nezaret adına bu iki süreci birleştirerek, dedik ki köylerimizde aylak duran, bağlı duran okullarımızı hızlı ayrımsız şekilde rötuşlu ederek, restorasyonunu gerçekleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Bunun üzere geçmiş adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ait öğrenci sayısını ortadan kaldırarak, talimatname değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda mergup seçme köyde mektepli sayısına bakılmaksızın beş açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu beğenmek üzere mukteza 10 olan öğrenci sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.

Sadece bu adımımızla 1800 köyümüzde tahminî 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu ihtiyacı yoksa o köye hayat merkezleri, el eğitim bilimi merkezleri kuralım istedik. Ne yapalım ahali eğitim bilimi merkezlerinde? Bu bölgede etkili vatandaşlarımız, hangi istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa büyüklüğünde kestirmece 3 bin 200 farklı kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada hizmet vereceğiz.”

Sembolik adına Samsun’dan başlattıkları projenin faydalarına değinen Özer, “Türkiye’nin seçme noktasında yaklaşık 6 bin 900 aylak duran köy okulunu hızlı benzeri şekilde düzeltilmiş ederek, restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 12 Eylül’e kadar Türkiye’de 1000 karye dirim merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah sene sonuna kadar da aylak duran tamam karye okullarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ihtimal burada ayrıntılı yıllar öğretmenlik eden, yöneticilik eden büyüklerimiz, torunlarıyla birlikte buraya gelecekler.” ifadelerini kullandı.

Köy hayat merkezleri projesini haddinden fazla önemsediklerini nâkil Özer, “İnşallah bu ayrımsız kelle. Yarın ayrımsız periyot tamlık illerimizde eş kooperatiflerini birlikte karye hayat merkezlerinin içine karışma edeceğiz. Bu alçak gönüllü başlangıçlar, şok hikayelerin, ülkemizin kalkınma hamlesinde çok mehabetli boşlukları dolduracak.” dedi.

Küşat kurdelesinin kesilmesinin ardından Icra Vekili Özer ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulundu.

Merkezdeki hoca, mektepli, eş kursiyerlerle ahbapça eden Nazır Özer, kendisine ikram edilen yöresel lezzetlerden tattı.

Nazır Özer: Banko okula kayıtlarda ihsan alınmayacak

 

Icra Vekili Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Terbiye Bakanı Özer: 3 bin kullanılmamış anaokulu yapacağız

 

Icra Vekili Özer: Derdimiz istihsal değil, yetişek

 

Share: